Bevezetés

iDevice ikon

Ebből tananyagból az analóg televíziótechnika alapjait sajátíthatjuk el. Megismerhetjük az érzékszerveink, érzékelésünk által megszabott fekete-fehér és színes televíziós információátviteli rendszert, illetve a két rendszer követelményeit. Megtudhatjuk, az érzetjellemzőket (világosság és a színezettség) hogyan lehet reprodukálni. A tananyagot az NTSC és a PAL színes tv-rendszerek működésének bemutatásával zárjuk.

Az analóg televíziótechnikai alapfogalmak elsajátítása után a megkezdhetjük a digitális televíziós rendszerek (DVB-x) felépítésének és működésének tanulmányozását.

A „Kábeltelevíziós és szélessávú hálózatok" című, három részből álló tananyag első része azoknak a diákoknak szól, akik az eddigi tanulmányaik során már elsajátították a villamosságtan (elektrotechnika) és a távközléstechnika alapfogalmait. A tananyag megértéséhez az alábbi előismeretekre lesz szükség:

  • fizika: fénytani alapfogalmak
  • villamosságtan: alkatrészek viselkedése (ellenállás, induktivitás, kapacitás), áramköri törvények (Ohm, Kirchhoff) ismerete
  • elektronika: optikaelektronikai eszközök, erősítők, oszcillátorok, PLL felépítése, működése
  • híradástechnika: a spektrum és az időfüggvény kapcsolata; nemszinuszos jelek spektruma; szinuszos vivőjű modulációs rendszerek

A tananyag feldolgozása során elsőként a fény- és a színmérési fogalmakat és a fényelektromos átalakítás elvét tekintjük át.

A szem felbontóképességének és tehetetlenségének figyelembe vételével megismerjük a képbontás elvét, meghatározzuk a normál felbontású televízió (SDTV) képsorainak számát és a képfrissítés gyakoriságát.

Először a fekete-fehér televízió alapsávi jelével (világosságjel, szinkronjel, sor- és képkioltás) foglalkozunk. Ezután áttekintjük a kép bontásának és összerakásának vázlatát.

Végül a színes televízió-képátvitel elvét, fogalmait (kompatibilitás, spektrumbeszövés, színkülönbségi jelek) ismerhetjük meg két színes televíziórendszer (NTSC, PAL) részletes bemutatása során.

Az egyes témakörök egymásra épülése miatt csak az ellenőrző kérdésekre adott helyes válaszok után érdemes a következő anyagrészre lépni.