1. Az adatbázis-kezelés alapfogalmai

iDevice ikon Bevezetés

Az adatbázis-kezelés problémája - mint látni fogjuk - igen régi múltra tekint vissza, sokak hitével ellentétben nem csak a számítógépes korszak ismérve. Ennek megfelelően a módszerek és eszközök is igen változatosak voltak, s fejlődésük során sokféle terminológia, fogalomrendszer alakult ki.

Ebben a részben egyrészt felvezetjük a témát, másrészt már itt megpróbáljuk a tanulót egy olyan szemlélet irányába terelni, amely az adatokkal és adatbázisokkal kapcsolatban nem a technikai „varázslatban" való hit és bámulat kialakulásához, hanem az ésszerű feladatmegoldó képesség megszerzéséhez vezet(het).

Kezdetben röviden áttekintjük az „örök" problémát, majd megegyezünk néhány olyan alapfogalomban és értelmezésükben, amelyek fontosak ahhoz, hogy később „egy nyelven" beszéljünk. Különös hangsúlyt fektetünk arra, hogy nem technikai, hanem logikai oldalról közelítjük meg a témát, vagyis általános, minden adatbázis-feladat esetében hasznos alapismereteket adunk - ez része annak a törekvésünknek, miszerint nem egyfeladatos „betanított munkásokat" szeretnénk képezni, hanem olyanokat, akik ismereteiket rugalmasan képesek felhasználni különböző típusú és igényű feladatok megoldása során.