Bevezetés

iDevice ikon

„Adatbázis! Fedezékbe!"

Talán meg sem lepődnénk, ha valahol ezt hallanánk; az adatbázis kifejezés - köszönhetően a számítástechnika globalizációjának - az elmúlt évtizedekben meghonosodott a köznyelvben, ugyanakkor egyben „fetisizálódott" is; az adatbázisok nem láthatók, megfoghatók, használhatók úgy és abban az értelemben, mint a számítógép vagy az azon futó programok. A hétköznapi ember az adatbázisoknak csak a hatásával, alkalmazásával találkozik, amikor például orvoshoz megy vagy ügyet intéz; ekkor viszont szinte ijesztőnek tűnik, hogy a különböző helyeken mi mindent tudnak rólunk, s ezt egy gombnyomással elő is varázsolják.

Mindehhez a „mágiához" hozzájárul az informatikai szakma is a maga nagyzolásra hajlamos terminológiájával és azzal az általános káosszal, amely benne - s nem utolsó sorban az adatbázisok és adatbázis-kezelés terén is - uralkodik.

A mai kor embere informatikai eszközök között él, szórakozik és dolgozik. Ha meg akarunk birkózni a számítástechnika kihívásával, ha nem akarjuk csodaként bámulni működését, akkor csak egyet tehetünk: megismerjük, megtanuljuk, és a helyére tesszük.

Az adatbázisok használata, az adatbázis-kezelés megismerése (mind fogalmi-elméleti, mind gyakorlati szinten) kiváló eszköz és lehetőség arra, hogy belássunk a kulisszák mögé, és felismerjük: nincs itt semmi varázslat, csak tudás és gondolkodás - ezt pedig mindenki megszerezheti, erre mindenki képes lehet. Ezen kívül olyan ismereteket is kaphatunk, melyek sokat segíthetnek mindennapi feladataink megoldásában.

A tananyag megtanulása után képesnek kell lennie adott témával kapcsolatban adatokat gyűjteni, rendszerezni, megfelelő módon és szerkezetben tárolni és a tárolt adatokból információkat kinyerni.

Ennek érdekében tisztában kell lennie az adatbázis-kezeléssel kapcsolatos legfontosabb fogalmakkal, és használni kell tudnia adatbázis-kezelő programot; mindezt gyakorlati szinten, a ma szinte egyeduralkodó relációs adatbázis-típus keretein belül (táblák, lekérdezések és jelentések létrehozása és módosítása, ezekből formázott dokumentumok készítése). Képesnek kell lennie adatok, adathalmazok közötti kapcsolatokat definiálni, az adatbázis adatait lekérdezni és módosítani az alkalmazáscsomagban elérhető lekérdezési és rendezési eszközök segítségével.

Nézzük hát, mit is takar az - egyelőre még - bűvös szó: adatbázis-kezelés.