Bevezetés

iDevice ikon

A tananyag az elektronika alapjait tartalmazza, és mindenki hasznosan forgathatja, aki elhatározta, hogy ezt a tudományt szeretné elsajátítani.

Az elektronikus alkatrészek rajzjeleit, fizikai működésük lényegét, alapáramköröket, alapösszefüggéseket ismertet. A jegyzet kifejezetten kezdőknek, diákoknak íródott. Nem tartalmaz bonyolult fizikai összefüggéseket, a jelenségeket egyszerű modellek segítségével próbálja közérthetően elmagyarázni.

Az elektronikai gyakorlatra mindig is jellemző volt az egyszerű modellek használata, hiszen így az áramkörök tervezése bonyolult sokismeretlenes egyenletrendszerek megoldása helyett rutinfeladattá válik. Ezt a rajzjeleken és modelleken keresztüli gondolkodást kell elsajátítani mindenkinek, ha önmaga is szeretne az alapáramkörök felhasználásával, az itt szerzett tudás birtokában bonyolultabb, egy valós probléma megoldására használható áramkört tervezni, működésüket megérteni. Az itt szereplő elemek és alapáramkörök az analóg elektronika építőkockái, ismeretük feltétlenül szükséges, ha ezzel a tudománnyal szeretne behatóbban foglalkozni. Ha ránéz egy kapcsolási rajzra, ismerős részleteknek kell visszaköszönnie úgy, hogy a részletekből némi kreativitással és szorgalommal az egész áramkör vagy készülék működése megfejthető legyen. Ez ahhoz hasonlítható, mint amikor leírunk egy mondatot, ami betűkből, szavakból áll. A betűknek, mint építőkockáknak, a szavaknak, mint jelentéssel bíró részleteknek, óriási jelentősége van az egész mondat megértése szempontjából, amely egy gondolatot közvetít. Tud-e valaki gondolatot közvetíteni, aki nem ismeri az egyik betűt? Tud-e valaki mondatot szerkeszteni, ha nem ismeri a szavak jelentését? A probléma itt is hasonló, az elektronikus alkatrészek, mint építőelemek ismerete, a belőlük építhető egyszerű áramkörök működésének elsajátítása nélkül nincs esélye igazán izgalmas, valós feladatot ellátó áramkört terveznnie. A tanulás kezdetben kicsit monoton, de egyre izgalmasabbá válik, amint az alapismeretek birtokában önmaga is képes lesz megmutatni kreativitását és saját áramkört tud tervezni, építeni, esetleg egy rosszul működő áramkört megjavítani.

 

Ehhez a tanuláshoz kívánok sok türelmet, kitartást sok-sok alázatot és végül a használatához sok sikert.

 

A szerző