Összefoglalás

iDevice ikon

A Fénytávközlés tananyagelem a száloptikai átvitelhez szükséges alapfogalmakat tartalmazza. Ez a témakör első része, ez szükséges a további elemekben ismertetett optikai eszközök megértéséhez.

A fénytávközlés alapelvével indít az első egységt, a teljes reflexió ismertetésével. Ezt követi az optikai szálak kialakítása, mely ezt az elvet alkalmazza. A szál végén becsatolt fény a törésmutatók miatt mindig a szál belseje felé verődik vissza, így végighalad a szál hosszában. Ezek az optikai szálak 125 mm átmérőjűek, a magjuk  - melyben a fény terjed - pedig csak 10 mm nagyságrendű. A szálakat egy műanyag primer védelemmel vonják be a törések elkerülésére.

Az optikai szálak átviteli paraméterei határozzák meg a távközlés minőségét, valamint az optikai kábelek alkalmazhatóságát. Legfontosabb a csillapítás, mely meghatározza az összeköttetés legnagyobb távolságát. Ez az optikai szálak esetén a 100 km-es távolságot is meghaladhatja. Másik fontos paraméter a diszperzió, mely nagy távolságok esetén egy korlátozó tényező.

Optikai hálózatok kialakításához szükség van a szálakból kialakított kábelekre. Itt csak néhány elvet kerül ismertettünk, ismertetése egy másik tananyagelem feladata. A kábelek kötését részletezi az anyag a következő egységben. Ez szükséges ahhoz, hogy a közel két kilométeres szakaszokat össze lehessen kötni, valamint a szakasz végpontjain a csatlakozásokat meg lehessen valósítani. További passzív elemek is szóba kerülnek, melyeket a mai hálózatokban alkalmaznak. Ilyenek a splitterek, vagy a lencsék, a szűrők, a kapcsolók és a csillapítók.

A tananyagelem utolsó része az aktív optikai elemekkel foglalkozik. Itt ismertettük az optikai adókat, melyek az elektromos-optikai átalakítást végzik, valamint a vevőket, melyek a jel visszaalakításáért felelősek. Nem csak a működésük ismerhető meg, hanem azon tulajdonságaik is, melyek befolyásolják az átvitelt.

Ezekkel az eszközökkel tetszőleges optikai hálózat alakítható ki, melyről bővebben egy másik részben olvashatnak.