1. Elektronikus levelezés

iDevice ikon Bevezetés

Az internet egyik alapvető kommunikációs csatornája az elektronikus levelezés, az e-mail. Előnyei: villámgyors, olcsó és még számos egyéb lehetőséget is tartalmaz. Például ugyanazt a levelet másoknak is elküldhetjük, a beérkezett üzeneteket továbbíthatjuk stb. Mivel fájlok is csatolhatók hozzá, így képeket, dokumentumokat, hangfájlokat is pillanatok alatt elküldhetünk az e-mailben. Ma már a modern ember számára elengedhetetlen az e-mail küldés és fogadás.

Az elektronikus levél a levelezőprogram segítségével az internetes hálózaton át juthat el a címzetthez. Több levelezőprogram is létezik (Microsoft Exchange, Microsoft Outlook és Outlook Express, Netscape Messenger stb.). A levelezőprogramok nem csak levelezésre alkalmasak, számos más szolgáltatást is nyújtanak (névjegyzék, naptár, feladatok, feljegyzések rögzítése stb.).

Az elküldött levél a levéltovábbító feladatokat ellátó számítógéphez kerül, és az fogja eljuttani az e-mailt a címzetthez. A hagyományos postánál a levelünket a postaládába dobja be a postás, itt a levelek a gépen lévő postafiókba érkeznek. A levéltovábbító számítógép belerakja az üzeneteket a címzett fiókjába, így nem közvetlenül a címzett számítógépére kerül, hanem egy másik gépre, ahol a postafiókja van. Ha bekapcsoljuk a számítógépünket és rákapcsolódunk az internetre, majd megnyitjuk a levelezőrendszerünket és a beérkezett levelek mappát, csak akkor jön át elektronikus postafiókunkból a saját gépre a levelünk.

1. ábra       
Outlook, beérkező postafiók

Ahhoz, hogy az elektronikus levelezésben aktívan részt vegyünk, szükségünk van e-mail címre, felhasználónévre és jelszóra. Ez a jelszó biztosítja azt, hogy a leveleinket más ne olvashassa, ezért fontos, hogy csak mi ismerjük.

Az elektronikus levelezés úgy jöhet létre, ha tudjuk a címzett e-mail címét. Ha nem jutna el a levél a címzetthez, akkor általában a küldő félhez visszajuthat, bár félrecímzett üzenet esetében előfordulhat, hogy az üzenet útközben valahol „elveszik".

Az elektronikus levelezés előnyei:

  • A kézbesítés gyorsabb, mint a hagyományos posta esetén, mivel néhány másodpercen belül eljut akár a világ másik részére.
  • Alacsonyabbak a költségek: olcsóbb, mint a hagyományos posta, hiszen az internetezés díja tartalmazza az e-mail küldését és fogadását is, nem kell külön fizetni érte. Ellentétben a hagyományos postai küldeményekkel, itt nem számít, hova és mennyi levelet küldünk, nincs külön díjszabása.
  • Míg a hagyományos társánál csak a postaládából vehetem ki a levelem, addig az e-mail fiók a megfelelő beállítások után bármely gépen elérhető.
  • Hagyományos postánál egy levelet egy embernek tudunk eljuttatni, míg az e-mailnél a címzetteknél akármennyit beírhatunk.
  • Az e-mail esetén továbbíthatjuk a megkapott leveleket másoknak is, elmenthetjük, rendezhetjük stb.
  • Az e-mailhez csatolhatunk képeket, dokumentumokat, hang- és videofájlokat, míg ezt hagyományos postai küldeményeknél csak papír alapon tehetem meg, vagy pl. cd-t mellékelve, ami eltörhet vagy megsérülhet, míg a címzetthez ér.
  • Az interneten böngészve számos hírlevélre feliratkozhatunk, és az elektronikus postaládánkba rendszeresen automatikusan generált leveleket kérhetünk addig, míg le nem iratkozunk a szolgáltatásról.

Az interneten számos ingyenes levelezőrendszer létezik (Freemail, CitroMail, Mailbox, InterMail, C2 mail, Vipmail stb.).

Ebben a fejezetben az elektronikus levelezés alapfogalmait, a levelezési szokásokat, levelezőprogramokat és használatukat szeretném bemutatni.