2.1. A webböngészők általános ismertetése, csoportosítása

iDevice ikon

Ismerkedjünk meg a különböző webböngészőkkel. Két fő csoportot lehet megkülönböztetni, a grafikus és a karakteres böngészőket, de létezik átmenet, amely mindkét funkcióval rendelkezik (ez UNIX-on és OS2-n fut). A most következőkben az első két fő csoportot ismerheti meg.

Grafikus böngészők

  • Trident bázisú böngészők - egy COM (ActiveX) felületen keresztül kommunikál. A Microsoft készítette a Trident böngészőmotor eredeti változatát a saját böngészőjéhez, az Internet Explorerhez. Ilyen az Internet Explorer 6.0 (7.0), MSN Explorer.
  • Gecko bázisú böngészők - a Gecko egy nyílt forrású böngészőmotor, melyet a webes tartalmak megjelenítéséhez használnak. A Mozilla projekt keretein belül fejlesztik a nyílt forrású Gecko böngészőmotort. Ilyen a Mozilla Firefox, Mozilla Application Suite, Netscape Browser, Netscape 6.0.
  • KHTML bázisú böngészők - a nyílt forrású KHTML böngészőmotort a KDE-projekt keretében fejlesztik. Ilyen a Konqueror, Safari, ABrowse.
  • Egyéb böngészők - Opera, Internet Explorer Macintosh verzió.

Karakteres böngészők

A World Wide Web kezdetén használtak szöveges böngészőt olyan operációs rendszereken, ahol nem tudtak vagy nem akartak grafikus felületet használni. Manapság leginkább a Unix-szerű operációs rendszereken használják őket. Ilyenek az Alynx, ELinks, Links,Lynks.

Leggyakrabban használt böngészők

A bevezető részben olvashatta, hogy a statisztikai adatok alapján a legtöbbet használt böngésző az Internet Explorer, ezt követi a Firefox, majd a dobogó harmadik fokára a Safari került. A negyedik helyezett Netscape nem sokkal előzte meg az Opera részesdését (0,06%-kal). Szeretném bemutatni ebben a fejezetben ezeket a böngészőprogramokat. Nézzük az elsőt.