Bevezetés

iDevice ikon

Az épületen belüli kábelezés a hálózatépítés egyik legfontosabb eleme. Minden hálózatnak van egy szakasza, mely beltérben végződik. Ezen felül, vannak csak helyi hálózatok is, melyek a kizárólag ugyanabban az épületben elhelyezett hálózatelemeket kapcsolják össze.

Mivel az igények nagyon változóak, ezért sokféle hálózatkialakítás létezik. A feladat azonban olyan struktúra kialakítása, mely a sokféle igényt ki tudja elégíteni és jövőtálló megoldásokat biztosít. Erre alkalmasak a strukturált hálózati előírások.

Az első fejezetben a beltéri hálózatok felépítésével és részeivel foglalkozunk. A strukturált hálózatban megkülönböztetnek épületek közötti alrendszert, vertikális és horizontális alrendszert. Ezek a hálózatrészek feladatukban és kiépítésükben jól elkülöníthetőek egymástól. Míg az épületek közötti rendszerben az üzemeltetők által kiépített csillagpontos hálózat található, addig a vertikális (felszálló) ágon már optikán keresztüli, strukturált kábelezés történik. A horizontális alrendszer legtöbbször szimmetrikus kábelezésű.

Funkcionálisan is feloszthatók a strukturált hálózatok: megkülönböztetnek géptermi alrendszert, mely a közös üzemeltetői berendezéseket tartalmazza. Az adminisztrációs alrendszerbe tartoznak a hálózat gerincét alkotó elemek, míg a munkahelyi alrendszer a végpontok és a felhasználói eszközök összekötetéseit foglalja magában.

A második fejezet a kábelezés komponenseit részletezi. Itt a strukturált hálózatban alkalmazott kábeleket, végpontokat és csatlakozókat ismerhetik meg. Látható, hogy a kábeleken kívül új eszközök is megjelennek, a rendezők és a hozzájuk tartozó elemek és eszközök. Ezek teszik lehetővé a hálózat rugalmas struktúrájának kialakítását.

A harmadik fejezet a kábelezés kiépítésének és a szerelési eljárásoknak az ismertetése. A részletes technológiai fogások bemutatása itt nem cél, csak a különböző lehetőségek ismertetése. A gyakorlati megvalósítást a modul gyakorlati részében sajátíthatják el.

Végül néhány szóban a tervezésnél figyelembe veendő megoldások kerülnek tárgyalásra. Fontos a lépések ismertetésén túl a különböző tervezési szakaszok ismerete is.

Egy hálózat igazán akkor jó, ha nem is tudunk a létezéséről, egyszerűen csak van.