Bevezetés

iDevice ikon

Napjainkban elengedhetetlenné válik, hogy az informatikai eszközeinek tulajdonságaival tisztában legyünk. Gondoljuk csak arra, ha vásárolni szeretnénk menni, és nem ismernénk a számítógép alkatrészeit, hogyan tudnánk a legjobbat, legmegfelelőbbet kiválasztani?

Ezért a tanulónak értenie kell az információtechnológia (IT) legfontosabb fogalmait: ismernie kell a személyi számítógép hardver- és szoftverfelépítését, illetve tisztában kell lennie az adattárolás vagy éppen a memória fogalmával is. Tudnia kell továbbá, hogy mire szolgál egy információs hálózat, ismernie kell a számítógépes szoftverek néhány gyakorlati felhasználási módját, és tisztában kell lennie a számítógép-használattal összefüggő egészségügyi és biztonsági előírásokkal is. Mindezeken kívül ismernie kell a számítógép-használattal kapcsolatos jogi és biztonságtechnikai szempontokat is.

E tananyag elsajátításához a tanulónak általános számítógép-kezelési ismeretekkel kell rendelkeznie, ezen belül:

  • tudja a számítógépet üzembe helyezni;
  • ismerje és tudja használni a Windows operációs rendszer alapvető funkcióit (programok indítása, vezérlése, adatok bevitele, állományok kezelése);
  • ajánlott az alapszintű angol nyelvismeret.

 

Tárgyunk elsősorban az általános számítástechnikai ismereteket kívánja átadni, illetve további forrásokat is megjelöl. Az egyes témakörökön, fejezeteken folyamatosan haladva, és szükség szerint elmélyedve a részletekben, a tanuló ezt a tudást megszerezheti, illetve aktuális felkészültségét kiegészítheti.

Javasoljuk, hogy a következő fejezetekre csak a megelőzők tényleges elsajátítása után lépjen tovább. Az egyes témakörök végén kipróbálhatja tudását az ellenőrző kérdések megválaszolásával, megoldásával.

A tananyagban kitérünk a számítógépek hálózatának kérdéseire (lokális hálózat, funkcionális szervezés, internetszolgáltatás és telefonhálózat stb.) az információtechnológia hétköznapi használatának lehetőségeire (üzleti élet, közigazgatás, távmunka) és természetesen az ezekkel kapcsolatos ergonómiai és biztonsági kérdésekre (számítógépes munkahely, érintés- és tűzvédelem, hálózati biztonság) is.

Az anyag számos kiegészítő ismeretet is tartalmaz, amely lehetőséget ad arra, hogy az adott témában tudását jobban elmélyíthesse.