4.1. Előre irányú jelzések

iDevice ikon

A hívásfelépítés az előfizetőtől érkező hívás-felépítési igényre kezdődik meg a hívást kezdeményező helyi központban. Ez analóg telefonkészülék esetén a kézibeszélő felemelésével létrejövő impedanciacsökkenés érzékelése, a DSS1 digitális előfizetői jelzésrendszer esetén a SETUP üzenet küldése. A hívás indítása akkor kezdődik, amikor a helyi központ elegendő információval rendelkezik ahhoz, hogy eldöntse, a hívás nem a tápterületén végződik, és kiválassza a megfelelő irányt. Ez en-bloc mód esetén már a SETUP üzenetben lévő információk alapján megtörténik, overlap módnál pedig általában az első négy számjegy megérkezése után. A hívásfelépítés egy megfelelő irányú szabad áramkör kiválasztásával kezdődik, ami függ az igényelt hordozószolgálattól és az igényelt jelzésátviteli képességektől. A kiválasztott áramkör távolvégén lévő központnak az ISUP elküld egy IAM (kezdő cím) üzenetet, ami en-bloc mód esetén a teljes hívószámot tartalmazza. Overlap módnál csak a már rendelkezésre álló rész kerül az IAM üzenetbe, de minimum a továbbmenő központ eléréséhez szükséges számjegyek. A CIC jelzi a lefoglalt áramkört.

Az ISDN végberendezés a SETUP üzenetben küldi a hívószámot. A központok között már CCS7-es üzenet megy.

15. ábra

 

A 16. ábra analóg telefonkészülékről történő overlap híváskezdeményezést mutat. Az IAM üzenetet csak a hívott központ kiválasztásához elegendő számjegy megérkezése után küldi el a központ, minden további számjegyet külön SAM-ban küld. Ha számjegyanalízissel meg tudja állapítani a hívószám végét, akkor az utolsó SAM üzenet tartalmazza az ST jelet, ez helyközi hívásokra jellemző.

16. ábra

Helyközi hívásnál az IAM üzenet érkezése a társközponttól indítja el a folyamatot. Először a továbbmenő irány kiválasztása történik meg.

 

A 17. ábrán látható a hívásfelépítés tranzitközpontban, úgy, hogy az IAM-ben kapott információ nem volt elegendő a hívásfelépítéshez.

17. ábra