5. Logikai áramkörök gyakorlati alkalmazása

iDevice ikon Bevezetés

A kapuáramkörökből felépített kombinációs hálózatokat a digitális technikában különböző feladatok elvégzésére használják. Pl.: kódátalakítás, bináris adatok összehasonlítása, számolási és logikai műveletek elvégzése, adatok kiválasztása, elosztása...stb.

Az első 4 egységben tanultakat felhasználva már ilyen áramköröket meg tudunk tervezni és kapuáramkörökkel meg tudjuk valósítani. Többségük felépítését és működését a Digitális áramkörök tananyag kidolgozásban ismerhetjük meg.

Ezek közül a kódoló és kódátalakító áramkörök azok, amelyek bonyolult felépítésűek és működésűek, ezért megértésükhöz sok egyéb alapismeret is szükséges, ezért ebben a fejezetben a kódolókkal és kódátalakítókkal kapcsolatos legfontosabb ismereteket találhatjuk meg.

Az egységben lévő tananyag elsajátítása során megismerik a tanulók a legfontosabb kódrendszereket (bináris, BCD, Gray, Johnson, Hamming...) és ezek legfontosabb jellemzőit (redundancia...), majd megismerhetik a kódátalakítók fajtáit és néhányuk  áramköri megvalósítását.