Bevezetés

iDevice ikon

A művészettörténet tananyag első része az őskortól jut el a magyarországi reneszánszig.

E tananyag célja a művészettörténet stíluskorszakainak bemutatása. Mivel a korszakok egymásra épülnek, a tananyag is időrendi sorrendben halad.

Az első részben az őskorról, az ókori Egyiptomról, görög művészetről és Rómáról lesz szó, így jutunk el a középkor művészetéig, a romanikáig, a gótikáig és a reneszánszig. Egyes tananyag részeket két fejezetre kellett bontanunk, ezt a tananyag hosszúsága illetve tartalma is indokolta (ilyen pl. Róma). Amennyiben lehetséges, minden stíluskorszaknál külön tárgyaljuk a kor magyarországi művészetét is.

Minden fejezetet képekkel illusztráltunk, hogy az adott korszak művészeti emlékei könnyen felismerhetőek és egymástól elkülöníthetőek legyenek. A fejezetek végén vázlatokat talál, melyek összefoglalják a tárgyalt korszak tudnivalóit. Ezek után ellenőrző feladatok következnek, mind a tananyag tartalmára, mind a képekre vonatkozólag. Ezeket a nem túl hosszú feladatokat érdemes megoldani a tanulás során, mivel könnyebbé teszi a tanulást.

Minden stíluskorszaknál külön tárgyaljuk az építészetet, a festészetet és a szobrászatot. Olykor egyes alkotók munkásságára vagy a korszak szellemi áramlataira, történelmi előzményeire is kitérünk.

Egyes szerzők vagy tárgyak akár több fejezetben is előfordulnak. Ennek oka, hogy a stíluskorszakokat néha nehéz teljesen elválasztani egymástól, így egy-egy alkotás több stílus jegyét is képviselheti, ezért több fejezetben is szerepel.

 

Reméljük, a tananyagnak későbbi tanulmányai során is hasznát veszi majd, és a vizsgákat is sikeresen veszi ennek segítségével.

 

Eredményes tanulást kívánunk!