Bevezetés

iDevice ikon

„Lehetetlen a részeket az egész nélkül megismerni,
és nem ismerjük az egészet addig,
míg minden részt egyenként meg nem ismertünk."

(Blaise Pascal)

 

Az előző kötet tananyagrészeiben megismerhették az információs rendszerek fogalmát és összetevőit, a most következő részben részletesen foglalkozunk az információs rendszerek fejlesztésének alapkérdéseivel. 

Célunk az, hogy bemutassuk a rendszerfejlesztési munka általános életciklusát, a tevékenységeket és feladatokat, melyeket a fejlesztés produktuma, eredménye érdekében el kell végezni.

Szükségesnek tartjuk azt is, hogy - miközben a fejlesztési folyamat egészére, illetve annak egyes részeire koncentrálunk - bemutassuk a módszereket is, melyek segítségével az egyes feladatok elvégezhetők és dokumentálhatók. Minden tananyagegységben talál majd példákat, megoldásokat, mintákat, melyek megkönnyítik a megértést és az egyes feladatok önálló elvégzését is. 

Miről szól ez a kötet? Tekintsük át közösen, hogy milyen témakörök mentén tanulhatják meg a fejlesztési folyamatot: 

  • A fejlesztési életciklus (globális áttekintés), rendszerfejlesztési modellek
  • Helyzetfelmérés és elemzés, a helyzetfelmérés és elemzés általánosan használt módszerei, technikái és dokumentumai
  • Rendszerjavaslat, követelményspecifikáció elkészítése
  • Rendszertervezés feladatai, a feladatok elvégzéséhez szükséges módszerek és eszközök (logikai tervezés, fizikai tervezés)
  • A rendszer megvalósítása, karbantartása
  • A rendszer tesztelése, bevezetési módszerek, átvétel
  • A rendszer dokumentálása

Az életciklus minden fázisára vonatkozóan egy-egy tananyagegységben részletesen tanulhatják meg a fejlesztés menetét és a módszereket. Javasoljuk, hogy minden tananyagegység végén oldják meg a feladatokat, végezzék el az önellenőrzést. Vannak részek, melyek nagyon könnyűnek tűnnek, de a tudás megszerzéséhez legalább kétszer kell átnézni az anyagrészt.

 

Jó tanulást, eredményes felkészülést kívánunk!