Bevezetés

iDevice ikon

Ebben a tananyagban a tervezési munkákkal, a fejlesztési módszertanokkal és a CASE eszközökkel fogunk foglalkozni.

1. ábra

 

Megnézzük mi a különbség a logikai és a fizikai tervezés között. Betekintést kapunk a funkciók tervezésébe, a funkciók csoportosításába. Ez fontos, hiszen a funkciók azok a feldolgozási egységek, amelyeket a fizikai tervezésnél kiindulópontként használunk, és amelynek alapján a programspecifikáció egységei létrejönnek. Ezt követi az adattervezés, ahol a felhasználó nézőpontja és a tárolás módjának adottságai alapján vizsgálódunk, mely segítségünkre lesz az I/O tervezésben. Megtanuljuk a felhasználói interfész tervezéséhez tartozóan a felhasználói felületek és a navigáció tervezését a követelmények alapján.

Különböző tervezések kimeneteként két dokumentum születik az egyik a logikai és fizikai rendszerspecifikáció, a másik a megvalósítási terv.

 

Aki informatikus, annak követnie kell az informatika fejlődését, azaz mind a hardver, mind a szoftver, mind a fejlesztési módszertanok és technológiák elméleti és gyakorlati ismeretanyagában jártasságot kell szereznie. Így ennek a résznek a második felében a fejlesztési módszertanokat mutatjuk be az olvasók számára.

Megismerhetik az objektumorientált fejlesztés sajátosságait, az eltéréseket és az azonosságokat a strukturált, illetve objektumorientált módszertanok között.

A harmadik fejezetben pedig azokról a szoftverekről olvashat majd, amelyek támogatják, részben automatizálják a problémadefiniálási, elemzési, tervezési, kivitelezési feladatok elvégzését, a tesztelést és a karbantartási feladatokat, dokumentálják a fejlesztést, valamint irányítják, ellenőrzik és összehangolják a fejlesztőprojekt munkáját. Ezek a szoftverek a CASE eszközök.

 

Kezdjük is el!