5. Záró összefoglalás

iDevice ikon

Az első fejezetben áttekintettük a szerzői jog legalapvetőbb szabályait, a szerzői jogi védelmet élvező művek csoportján át a felhasználási szerződés megkötésére vonatkozó szabályokon keresztül a szabad felhasználás törvényben szabályozott eseteit valamint a szerzői jogok megsértésének polgári jogi és büntetőjogi következményeit. A továbbiakban egy speciális szerzői jogi védelmet élvező művel, a szoftverekkel folytattuk a tananyagot.

A második fejezetben áttekintettük a szoftverre vonatkozó lényeges jogszabályi rendelkezéseket, külön kiemelendőek a speciális szabad felhasználások, mint pl. a visszafejtés, mely a szoftver sajátosságaiból adódóan szükséges. A szoftver-szerződések a szerződések egy speciális válfaját képezik, de sok hasonlóságot mutatnak az előző fejezetben taglalt felhasználási szerződésekkel. 

A harmadik fejezet elsősorban az Internetre vonatkozó magyar jogszabályokat elemezte. Fontos ismerni mindenekelőtt a domain nevek jogi szabályozásának hátterét, valamint azt, hogy a művek Interneten történő felhasználása milyen szerzői jogilag releváns felhasználást valósít meg. A szerzői jog alternatívájaként jelent meg a Creative Commons, melynek egyszerű szabályai a művek felhasználását könnyítik meg. 

A negyedik fejezetben részletezett elektronikus kereskedelmi tevékenység folytatása során ismernünk kell azokat a lényeges szabályokat, melyek a szolgáltatókra vonatkoznak, ideértve különösen az elektronikus aláírás és a szerződéskötés szabályait, melyek némileg eltérnek a hagyományos szerződéskötési szabályoktól. A direkt marketing korlátozások nem rég hatályba lépett kibővülése is figyelmet érdemel, hiszen megszegésük esetén a szolgáltató súlyos bírsággal szembesül.