13. Terminológiai szótár

iDevice ikon

Adatkapcsolati réteg (data link layer)

Az OSI modell második (fizikai réteg felett elhelyezkedő) rétege. Ez a réteg tördeli szét az átküldendő információt adatkeretekre (frames). Feladata, hogy hibamentes adatátviteli vonalat alakítson ki, melyen az adatok eljutnak a hálózati réteghez.

Adatszórásos hálózatok (broadcasting)

Az összes eszköz által közösen használt adatcsatornára kerülnek ki a közvetített üzenetek. Így azokat minden gép érzékeli, megkapja. Az üzenet felépítésében elhatárolt címzési tartomány határozza meg a címzettet, s minden észlelő eszköz csak a neki címzett adatcsomagokat dolgozza fel.

Adattömörítés

Az OSI modell hatodik, megjelenítési rétegéhez tartozó, az átviendő üzenet tartalmát megváltoztató eljárás. Feladata, hogy az átvitel során csökkentse az átvitt adatmennyiséget, ezzel növelve a hálózat hatékonyságát.

Alkalmazási réteg

A TCP/IP protokoll rétege, az OSI modell viszony-, megjelenítési- és alkalmazási rétegeinek egy szinten való megvalósítása. Ezen a szinten találjuk az alkalmazásokat. Az adatfolyamot a szállítási rétegnek továbbítják, illetve attól fogadják; melyet a TCP vagy UDP meghatározott portján keresztül valósítanak meg.

Alkalmazási réteg (application layer)

Az OSI modell hetedik rétege. Ez a réteg van közvetlen kapcsolatban a felhasználóval, ez tartalmazza a hálózaton használt alkalmazásokat: ilyen az állománytovábbítás, az elektronikus levelezés stb. is.

Alkalmazói szoftver

Olyan felhasználói szoftver, amely tényleges új dokumentumok, adatállományok létrehozását, illetve az ezekkel végzett munkát támogatja.

Archiválás

Az adatok hosszú távú tárolásának céljából erre alkalmas külön eszközön történik, rendszerint nem szolgálja megsemmisülés esetén az adatok helyreállítását, inkább egyfajta adminisztratív eszköz;

ARP (Adres Resolution Protocol)

Az internetwork réteg egyik protokollja. Az adatcsomag fizikai címének megkeresésére szolgál. Egy olyan IP csomagot hoz létre, s továbbít adatszórásos (broadcast) elven, melyben szerepel a keresett IP cím, s a saját IP cím és fizikai cím egyaránt. Ha az IP cím alapján egy eszköz magát azonosítja, saját fizikai címével a csomagot kiegészíti, s a csomagot visszaküldi az eredeti feladónak.

biztonsági másolat

Biztonsági másolatról beszélünk, ha egy adott állományról (mappáról) egy vele teljesen megegyező másolatot készítünk, melyet célszerűen másik fizikai egységen tárolunk. Adatvesztés esetén csak a másolat időpontjának megfelelő állapot állítható helyre.

Biztonsági mentés

Meghatározott eseményhez vagy időponthoz kötött, a rendszer egészéről, vagy annak egyes részeiről készített, tömörítési és egyéb (pl. titkosítási) eljárásokkal előállított kópia, mely lehetővé teszi az adatok ezen időpontnak megfelelő állapotban való helyreállítását.

Bluetooth

Kis hatótávolságú rádiófrekvenciás kapcsolati mód. A személyes hálózati körbe tartozó eszközök összekapcsolására hozták létre. A 2,4 GHz körüli frekvenciatartományban (országonként eltérő) működik, de igen kis adóteljesítménnyel (max. 100 mW). A hálózat a szabad csatornák (frekvenciasávok) közül automatikusan választ, s azon egy mester készülékhez legfeljebb hét másik kapcsolódhat.

Bridge

Az OSI modell adatkapcsolati rétegének eszközei. A forgalmazott adatkeretek címe alapján képesek a keretet irányítani, így nagyméretű, sok eszközt összekapcsoló hálózatokban helyes konfigurálásukkal csökkenthető a hálózat leterheltsége.

BSA (Business Software Alliance)

A világ legnagyobb szoftvergyártói által létrehozott szervezet, melynek célja a legális szoftverhasználat elterjesztése, a kalózszoftverek arányának visszaszorítása.

CENELEC

(European Committee for Electrotechnical Standardization) Európai Elektronikai Szabványosítási Bizottság - a számítógép-hálózatokat leíró szabványokat felügyelő, összefogó egyik szervezet.

Csillag topológia

A leggyakoribb kialakítás a LAN hálózatokban. Egy központi vezérlő eszközhöz csatlakoznak az egyes eszközök.

Egyenrangú (peer to peer) hálózatok

Nincs kitüntetett eszköz, mely a vezérlést végzi, hanem minden eszköz egyenlő jogokkal küldhet adatcsomagokat a hálózatra. Egyenlő joggal lehet erőforrásokat is megosztani.

Egymódusú (monomódusú) optikai szál

Az igen kis átmérőjű optikai szálban a fény egyenes vonalban terjed. Ennek feltétele, hogy a szál átmérője a fény hullámhosszával azonos legyen.

EIA

(Electronic Industries Allience) Elektronikai Iparágak Szövetsége - a számítógép-hálózatokat leíró szabványokat felügyelő, összefogó egyik szervezet.

Eljáráselvű (szekvenciális) programozási nyelvek

Olyan fejlesztői környezet, ahol a program gerincét adó egységekhez különféle függvények, eljárások kapcsolódnak. Ismert képviselői a Pascal, a C.

Fa topológia

Számítógépünk mappaszerkezetéhez nemcsak névazonosság, hanem strukturális egyezőség is fűzi: a számítógépek csomópontjai a mappáknak feleltethetőek meg, maguk a számítógépek pedig a fájloknak; s ezek újabb azonos felépítésű egységeket tartalmazhatnak: alhálózatokat és az azokhoz kapcsolódó eszközöket.

Férgek

Az operációs rendszer vagy más program biztonsági réseit kihasználó program; célja általában szenzitív (érzékeny) személyes információk megszerzése.

Firmware

A firmware egy olyan speciális szoftver, mely az egyes hardveregységek legalapvetőbb működési feltételeit ellenőrzi, vezérli; ahhoz közvetlenül kapcsolódik, eszközspecifikus. Hagyományosan az eszközbe beépített ROM (Read Only Memory) egységben van elhelyezve.

Fizikai réteg (phisical layer)

Az OSI modell legalsó rétege, mely közvetlenül a fizikai átviteli közeget kezeli. Az egyes bitek kommunikációs csatornára való kibocsátásáért felelős.

Freeware programok

Olyan, a szerzői jog által védett szoftverek, amelyek a készítőjük által meghatározott korlátok mellett korlátlan ideig, ingyenesen használhatóak.

GAN (Global Area Network)

Globális hálózat

Gyűrű topológia

Minden állomás két szomszédos géppel áll közvetlen kapcsolatban, így nincs végcsatlakozás. Az elindított adatcsomag meghatározott irányban halad az eszközökön keresztül, míg el nem éri a célállomást. Gyakorlatban nem találkozunk vele számtalan hibája miatt.

Hálózati azonosító

Az IP cím egyik része. Egy hálózatot jelöl ki, a cím első (változó hosszúságú) része azonosítja. Az ütközések elkerülése érdekében ezt a NIC (Network Information Center) adja ki, s tartja nyilván.

Hálózati réteg (network layer)

Az OSI modell harmadik rétege. Itt történik annak az útvonalnak a meghatározása, melyen keresztül az adatok a hálózatban elérik a célállomást. Ez a réteg kezeli a hálózati forgalmat, a torlódásokat, irányítja az átviteli vonalak átbocsátási sebességét. Felel a különböző hálózatok összekapcsolásáért, a címzési módszerek, az alkalmazott csomagméret (ebben a rétegben már csomagokról, azaz packetekről beszélünk) eltéréseit kezeli.

Heurisztikus védelem

A vírusok jellemző viselkedését észleli összetett analizáló algoritmusai segítségével. Észleli a rendellenes működésre utaló jeleket, s azonosítja azok forrását. Hátránya, hogy jelentősen nagyobb az erőforrásigénye a reaktív védelemhez képest, illetve egy-egy új elvű (hatású) vírus nem jelez hibát az algoritmus szerint. Előnye, hogy a mutációkat (a vírusok változatait) viszont nagy biztonsággal kiszűri.

Host azonosító

Az IP cím egyik része. A hálózati azonosító által meghatározott hálózatban működő célállomás.

Host és network réteg

A TCP/IP protokoll rétege, az OSI modell fizikai és adatkapcsolati rétegének egyben történő megvalósításával. Feladata az adatfolyam kezelése, a keretek hálózati forgalmának lebonyolítása. A fölötte lévő szintek ezeket az adatkereteket adják át adó, s fogadják vevő oldalon.

Hub

Az OSI modell alsó szintjéhez (hálózati réteg) tartozó eszköz. A jelerősítés mellett a jelek több, hozzá kapcsolt állomás irányába történő szétosztásáról is gondoskodik.

ICMP (Internet Control Message Protocol)

Az internetwork réteg egyik protokollja. Hibajelzésre, és a kapcsolatban álló két fél egyéb paramétereinek elküldésére szolgál. Ez is IP csomagként halad a hálózaton.

IEEE

(Institute of Elektrical and Elektronics Engineers) amerikai mérnöki szervezet (amely egy nonprofit szervezet) - a számítógép-hálózatokat leíró szabványokat felügyelő, összefogó egyik szervezet.

IETF

(Internet Engineering Task Force) az internet protokolljait kiadó RFC-k kiadója - a számítógép-hálózatokat leíró szabványokat felügyelő, összefogó egyik szervezet.

Infravörös jelátvitel

A kis hatótávolságú kapcsolat eszköze, mely a látható fénynél hosszabb hullámhosszú fénnyel (azaz a vörösnél alacsonyabb frekvenciájú fénnyel) továbbítja az adatokat. Feltétlenül szükséges, hogy az adó és a vevő berendezés „lássa" egymást, ez a kapcsolat alapvető kelléke.

Internetwork réteg

A TCP/IP protokoll rétege, az OSI modell hálózati rétegének felel meg. Feladata az adatok átvitele a hálózaton, függetlenül annak útvonalától.

IP (internet Protocol)

Az internetwork réteg egyik protokollja. Az IP gondoskodik a hálózaton a csomagok átviteléről a hostok között. Ez egy kapcsolat nélküli protokoll, azaz a csomagok forgalmához nem szükséges a küldést megelőző kapcsolatfelvétel. E miatt adatátviteli szempontból nem megbízható, hisz semmi nem garantálja, hogy a csomagok nem vesznek el, sorrendjük nem keveredik össze. Az IP csomag két fő részből áll: IP fejléc, adatmező.

IP cím

A hálózathoz csatlakozó számítógép egyedi azonosítójának rendszere. Az IP cím 4 bájton (azaz 32 biten) tárolt információ, szemléletesen az egyes bájtok értékét pontokkal elválasztva írjuk le (pl.: 192.168.190.2).

Ipconfig/all

A telepített hálózati kártya részletes adatait megjelenítő parancs.

ISO

(International Organization for Standardization) Nemzetközi Szabványügyi Szervezet - a számítógép-hálózatokat leíró szabványokat felügyelő, összefogó egyik szervezet.

Kereskedelmi szoftverek

Olyan szoftverek, melyeknél ellenérték fejében csupán használati jogot szerzünk, a programban semmilyen módosítást nem végezhetünk, annak forráskódját feltárni is csak korlátozottan - a rendszerszerű használathoz feltétlenül szükséges mértékig - szabad.

Kiszolgáló alapú (szerver-kliens) hálózatok

A szerver, azaz vezérlő berendezés határozza meg az egyes host (kliens) gépek jogosultságait. Rendszerint a szerver erőforrásait osztják meg a hálózaton. Egymás erőforrásait közvetlenül nem észlelik, de a szerveren keresztül természetesen a host gépek erőforrásai is megoszthatóak.

Koaxiális kábel

A központi vezetőt körbevevő szigetelőn lévő árnyékoló harisnya képezi az elektromos kapcsolat áramkörét. Ilyen vezetékkel a sín topológiájú hálózatokban találkozhatunk.

LAN (Local Area Network)

Helyi hálózat. Az egy épületen, épületcsoporton, illetve néhány száz méteren belül elhelyezkedő, hálózatban összekapcsolt szerverek, személyi számítógépek, más informatikai eszközök összessége.

Lánclevél

Olyan elektronikus levelezés útján terjedő üzenet, mely erőforrásokat köt le, felesleges hálózati adatforgalmat generál, és ha egy levelező szerverre koncentrált akár annak kritikus szintű terhelését is eredményezheti.

MAC (Media Access Control)

A hálózati kártyát azonosító egyedi kód, cím, amely 48 bit hosszúságú, általában hexadecimálisan megjelenített szám. Az első 24 bitnyit szervezetazonosítóként (OUI - Organizational Unique Identifier) az IEEE osztja ki és tartja nyilván, a másik 24 bitet a gyártó rendeli az eszközhöz, de ki kell zárnia az ismétlődést.

MAN (Metropolitan Area Network)

Városi hálózat. Az adott területen működő LAN-okat köti össze egy nagyobb egységgé. Nem feltétlenül a város szó a legkifejezőbb, hisz e fogalomhoz nem kapcsolódik. Jelentéstartalmában inkább az 1 és 50 km közötti teret átfogó hálózatokat szokás ekként nevezni. Egy ilyen hálózatban az alhálózatokon keresztül akár több tízezer számítógép összekapcsolása is megvalósulhat.

Megjelenítési réteg (presentation layer)

Az OSI modell hatodik rétege. Meghatározza az adatok ábrázolásának módját, azaz nemcsak a bináris adatok továbbításával, hanem azok ember által értelmezhető formátumban való megjelenítésével foglalkozik.

Mikrohullámú kapcsolat

Nagy hatótávolságú rádiófrekvenciás kapcsolati mód. Az üvegszálas optikai átvitel megjelenése előtt ez jelentette a leggyorsabb és legnagyobb távolság áthidalására szolgáló átviteli lehetőséget. A 3-300 GHz frekvenciatartományú vivőfrekvencián működő berendezések legfőbb problémája, hogy a kisebb frekvenciájú rádiójelektől eltérően (melyek követik a Föld görbületét) csak egyenes vonalban terjednek. Így szükséges magas adótornyok olyan hálózatát kialakítani az ilyen átvitelhez, melyek „látják egymást". Még ma is versenyképes kiépítésének gyorsasága és (az optikai kábelekhez képest) alacsonyabb ára, illetve a lefedett terület nagysága miatt.

Minden korlátozás nélkül minden kommunikációs eszköz összeköttetése beleérthető. Akár a műholdas kommunikáció, akár az űreszközök kommunikációs kapcsolatai (pl. Mars szondák, vagy a világegyetem távoli végtelenjébe indított űrszondák).

 

Műholdas kapcsolat

Nagy hatótávolságú rádiófrekvenciás kapcsolati mód. Az egyenes jelterjedésből adódó hátrányok kiküszöbölésére jól alkalmazhatóak a Föld körül nagy magasságban keringő műholdak. Csupán tucatnyi műhold segítségével az egész Földfelszín lefedhető. A műholdak ez esetben egyszerű jelerősítő/továbbító eszközként szerepelnek a hálózatban. A ritkán lakott, távoli földrajzi területeken (s a hajózásban is) ez a legcélszerűbb hálózatelérési eszköz (melyet e mellett elsősorban telefonálási és GPS szolgáltatása miatt ismerünk). Hátránya a nagy távolság és a sok elektronikai eszköz miatti késleltetés, ám ez adatcsomagok esetén kevésbé fájó, mint pl. on-line hangátvitel esetén. (Gondoljunk a hírműsorokban műholdon bejelentkező riporter hangjának késésére.)

Netstat

Ezzel a paranccsal jeleníthetjük meg a protokollstatisztikát és az éppen futó TCP/IP kapcsolatokat

Objektumorientált programozási nyelvek

Olyan fejlesztői környezet, ahol nem az egyes műveletek megalkotása áll a középpontban, hanem a valós környezet modellezése révén képzett objektumosztályok, illetve az ehhez társított tulajdonságok és ezek öröklődési szabályai képezik a program alapját. Ide sorolható a C#, a PHP és a Visual Basic is.

Operációs rendszer

Olyan alapprogram, mely egységes keretet ad a gép tényleges használatához. Két fő részből áll: mag és héj. A hardverek vezérlésével kapcsolatos feladatokat a mag (kernel) végzi, ezzel a felhasználó közvetlenül nem találkozik. A héj (shell) feladata a szoftverek futtatása, kezelése, s a felhasználói felületen keresztül a kommunikációs biztosítása a felhasználóval (userrel).

Optikai kábel

Jelenleg a leggyorsabb adatátvitelre képes eljárás, ami ráadásul teljesen érzéketlen a külső környezet elektromágneses és rádiófrekvenciás zavarjeleire, az „elektromos szmogra". A többrétegű kábel magjában elhelyezkedő fényvezető szál viszi át az információt.

OSI modell (Open System Interconnection Reference Modell - nyílt rendszerek összekapcsolására szolgáló referencia modell)

Alapelve, hogy a kapcsolatot rétegekre (7 rétegre) bontja, s minden réteghez hozzárendeli a megfelelő protokollt. Az azonos szintű rétegek csak egymással kommunikálnak, s csak az alsóbb szintű rétegekre támaszkodhatnak ennek során. Egyúttal a felette elhelyezkedő réteg számára nyújtanak szolgáltatást.

PAN (Personal Area Network)

Személyes hálózat. Adott személy által használt eszközök hálózata, melyeket az adott személy egymáshoz kapcsolva használ.

Pont-pont hálózatok (point to point network)

Géppárok közötti kapcsolatok összessége, az adatok ezeken a kapcsolatokon keresztül jutnak el a célállomásra.

POST (Power-On Self Test)

Utasítássorozat, melyet a számítógép élesztése során a BIOS futtat le. Ennek során leellenőrzi a számítógép hardver elemeinek meglétét és működőképességét. Ha kritikus hibát észlel, azt sípolással adja a felhasználó tudtára

Programvírus

A futtatható állományokhoz (bat, com, exe) kapcsolódó kódrészlet, mely az állomány használatakor maga is aktiválódik.

Protokoll

Eljárásrend, mely biztosítja, hogy az adó és a vevő állomás szót értsen. Ennek érdekében az OSI modell egy megvalósítása, a TCP/IP protokollstruktúra az egyes szintekhez hozzárendeli a megfelelő eljárásokat. Ezek csak az adott szinten végzik dolgukat.

Reaktív védelem

A telepített vírusvédelmi szoftver tartalmaz egy vírusleíró adatbázist, melyben az egyes vírusok kódsorozatának azonosításához szükséges adatokat tárolja. Működése során aztán ezeket az adatokat használja fel a fertőzések kiszűrésére. Legfőbb hátránya, hogy kizárólag azokat a vírusokat képes azonosítani, melyekhez mintával rendelkezik.

Rendszervírus

A lemezes háttértároló egységek boot szektorát használja fel önmaga terjesztésére.

Repeater

Az OSI modell alsó szintjéhez (hálózati réteg) tartozó eszköz. Ha nagyobb távolságokra kell eljuttatni a jeleket a hálózaton keresztül, a közvetítő közegben fellépő jelcsillapodás (veszteség) és a zavarjelek miatt a vevő oldalán a jelszintek érzékelésében bizonytalansághoz vezethet, ezért a jeleket megfelelő szakaszonként erősíteni kell.

Router

Az OSI modell harmadik szintjén (hálózati réteg) működő eszköz. Feladata a csomagok forrástól célig való eljuttatásának irányítása. Helyi címfeloldó szolgáltatást biztosít, s az alhálózati eljárások használatával szegmentálja a hálózatot.

Segédprogram

Olyan felhasználói szoftver, amellyel önálló produktum nem hozható létre, ám szolgáltatásaival megkönnyíti, biztonságosabbá teszi munkánkat (pl. fájlkezelők, állománykezelők, vírusirtók, tűzfalak, médialejátszók, képnézegetők).

Shareware programok

Olyan szoftverek, melyek időleges használatához járul hozzá a készítője, azaz szabadon kipróbálhatjuk, de csak meghatározott ideig használhatjuk.

Sín (busz) topológia

A számítógépek egy gerincvezetékre csatlakoznak. Előnye a csekély eszközigény, a kis vezetékmennyiség. Ma már ritkán találkozunk vele számos hátránya miatt.

Spyware (kémprogram)

Olyan, főleg az interneten terjedő számítógépes program, amelynek célja, hogy törvénytelen úton megszerezze a megfertőzött számítógép felhasználójának személyes adatait.

Switch

Az OSI modell adatkapcsolati rétegének eszköze, gyakorlatilag egy több portos híd. Portjai egy-egy hálózati szegmenst reprezentálnak.

Szállítási réteg (transport layer)

Az OSI modell negyedik rétege. Feladata a munkaállomások (host) közötti adatátvitel zavartalan lebonyolítása. Amíg az alsóbb rétegekben a protokollok az egyes gépek és azok közvetlen szomszédjai között teremtenek kapcsolatot, addig a szállítási szint már csak végpont és végpont között kommunikál.

Számítógépes vírus

Olyan program, mely önmagát reprodukálja, elterjeszti, s ezzel rendszerint kárt okoz.

Szerzői jog

Olyan kizárólagos tulajdonjog, mely az alkotót illeti meg szellemi terméke, műve kapcsán. E jog nem függ az alkotás művészi, esztétikai értékétől sem, csupán az alkotásnak mint egyedi műnek a létrejöttéhez, illetve annak nyilvánossághoz közvetítéséhez kapcsolódik. Természetesen a mű tulajdonosa eladhatja művét, vagy az ahhoz kapcsolódó jogokat értékesítheti.

Szoftver

A számítógép kézzel nem megfogható adatai, programjai, s az ezekhez tartozó dokumentáció

TCP (Transmission Control Protocol)

A transport réteg egyik protokollja. Ez az átvitel-vezérlési eljárás. Kezdeményezőként (adóként) küld egy kérés csomagot, bevárja a címzett válaszát, s ezt az adó egy nyugtázó üzenettel hálája meg. A kapcsolatok azonosítására a portok szolgálnak, az első 1024 TCP port foglalt a standard alkalmazások számára. Figyeli a csomagok sorrendjét is. Ha a csomagok sorrendjétől eltérően, egy későbbi csomagról kap nyugtát (egy, vagy több csomag nyugtázása kimarad), akkor a sorfolytonosan legutolsó nyugtázott csomagot követő csomagtól kezdve megismétli az adást.

TCP/IP protokoll

Hálózati protokoll; valójában nem egy, hanem két, egymással összekapcsolt protokoll rendszere: a TCP (Transmission Control Protocol - átviteli vezérlő eljárás) és az IP (Internet Protocol - internet eljárás) protokolloké. Csomagkapcsolt hálózatok adatátviteli eljárásaként hozták létre.

Teljes, részleges topológia

Kizárólag nagy biztonságú, rendszerint katonai célú hálózatokban alkalmazzák. A teljes topológia esetén minden gép minden másikkal közvetlen összeköttetésben áll, míg a részleges topológia esetén különböző megfontolások alapján egyes kapcsolatokat elhagynak.

TIA

(Telecommunications Industry Association) Telekommunikációs Ipari Szövetség - a számítógép-hálózatokat leíró szabványokat felügyelő, összefogó egyik szervezet.

Titkosítás

Az OSI modell hatodik, megjelenítési rétegéhez tartozó, az átviendő üzenet tartalmát megváltoztató eljárás. Célja, hogy a jogosulatlanok elől az adatok jelentését el lehessen zárni. Számos titkosítási algoritmus (pl. helyettesítéses kódolás, felcseréléses kódolás stb.) létezik.

Topológia

Az egyes hálózati eszközök közötti fizikai összeköttetési módokat fejezi ki.

Többmódusú (multimódusú) optikai szál

Nagyobb átmérőjű vezető, melyben a fény útja nem párhuzamos a vezető irányával, hanem annak határoló felületéről a teljes visszaverődés fizikai jelenségét kihasználva veszteség nélkül verődik vissza. Ekként rövidebb távolság (mintegy 2 km) áthidalására alkalmas.

Töredezettség-mentesítés

A fájlhoz tartozó, különböző szektorokban tárolt adatok rendezése a lemezműveletek gyorsítása érdekében.

Tracert

A TCP/IP hálózatokban ez a parancs szolgál annak megjelenítésére, hogy egy csomag milyen útvonalon haladt a célállomása felé.

Transport réteg

A TCP/IP protokoll rétege, az OSI modell szállítási rétegével azonosítható. Az alkalmazási rétegtől kapott adatot a küldéshez szükséges fejjel egészíti ki. Kétféle, egymástól teljesen független protokollt használ: TCP, UDP

Trójai

Hasznosnak, érdekesnek tűnő alkalmazást maga a felhasználó telepít a számítógépén, ám ennek részeként engedélyezi a nem kívánt mellékhatásokat is.

Tükrözés

A tükrözött rendszerekben a biztonsági másolatok folyamatosan, minden adatváltozást követve azonnal megvalósulnak, így redundáns rendszer jön létre.

Tűzfal (firewall)

Informatikai biztonságot szolgáló szoftver; célja a hálózaton keresztüli illetéktelen behatolások megakadályozása. Nem végez aktív felismerést, csupán az előzetesen beállított szabályok biztosítják a biztonságot.

UDP (User Datagram Protocol)

A transport réteg egyik protokollja. Mivel ez az eljárás nem kapcsolathoz kötött, így nincs nyugtázás, s hibajavítás sem. Cserébe sokkal gyorsabb adatátvitelt tesz lehetővé. Az olyan alkalmazások használják, amelyeknél a pontosságnál fontosabb a gyorsaság (pl.: valós idejű hangátvitel esetén kisebb gond, ha pillanatnyi hanghiba adódik, mintha a folyamat egésze időcsúszást szenved).

UTP (Unshielded Twisted Pair) kábel

A kábel nyolc szigetelt rézvezetékből áll, melyek páronként, valamint egyben is sodrottak. A páronkénti sodrás csökkenti az árnyékolatlan vezetők zavarérzékenységét. Az elektromágneses és rádiófrekvenciás áthallás ellen az egyes érpárok eltérő mértékű sodrásával védekeznek (szabványban rögzített a hosszegységre vetített sodrások száma). Mivel az ilyen kábelek nem árnyékoltak, a külső zavarjelre (ilyet a környezetünkben működő valamennyi elektromos berendezés kelt) meglehetősen érzékenyek. Ennek csökkentésére vezették be a különféleképpen árnyékolt kábeltípusokat: FTP, STP, SFTP.

Viszonyréteg (együttműködési réteg) (session layer)

Az OSI modell ötödik rétege. Ez a réteg teremti meg a számítógépek felhasználói közötti kapcsolatot. A két különböző számítógép ezen a szinten egyezteti a folyamat létrehozásának feltételeit, a felhasználói azonosítókat, jelszavakat stb. A viszonyszint ellenőrzi, létrehozza és kezeli a felhasználók és a számítógépes alkalmazások közötti kapcsolatokat.

WAN (Wide Area Network)

Nagy kiterjedésű hálózat. A legalább egy régióra, egy országra kiterjedő hálózatokat tekinthetjük ilyennek. Az internet mint hálózat is ebbe a kategóriába sorolható.

WiFi

Közepes hatótávolságú rádiófrekvenciás kapcsolati mód. A helyi hálózatok szintjén valósít meg rádiófrekvenciás kapcsolatot. Fejlődése során az IEEE (Institute of Elektrical and Elektronics Engineers) több szabványt dolgozott ki, fejlesztett hozzá. A 2,4 GHz vagy az 5 GHz frekvenciatartományban működik, hatótávolsága néhány száz méter lehet ideális körülmények között.