3.2. Szoftverek felhasználói jog szerinti csoportosítása

iDevice ikon

Attól függően, hogy az adott szoftver tekintetében annak előállítója, tulajdonosa milyen jogokat kíván érvényesíteni, s melyeket ad át, különféle kategóriákat különböztetünk meg:

1.    Freeware programok: a szerzői jog által védettek e szoftverek is, ám a készítőjük által meghatározott korlátok mellett korlátlan ideig, ingyenesen használhatóak. Ilyen korlát lehet például a terjeszthetőség, a kereskedelmi jellegű felhasználás. Önmagában a használati jog ugyanis nem ad lehetőséget a szoftver mások számára - akár ingyenesen történő - továbbadására (az erre való jogot szabad terjeszthetőségnek, azaz freely redistributable-nak nevezzük). De a leggyakoribb kikötés a közvetve, vagy közvetlenül anyagi haszonszerzés céljára történő használat kizárása. Ha semmilyen korlátozást nem ír elő a szerzői jogi jogosult, akkor a szoftvert egyenesen szabad szoftvernek (free software) nevezzük.

2.    Shareware programok: olyan szoftverek csoportját jelöljük így, melyek időleges használatához járul hozzá a készítője, azaz szabadon kipróbálhatjuk, de csak meghatározott ideig használhatjuk. Általában ilyenek a DEMO verziójú szoftverek, melyeket a próbára rendelkezésre álló időszak után meg kell vásárolnunk. Erre ösztönözhet például az, hogy a DEMO verzió egyes - kívánatos - funkciókat nem tartalmaz.

3.    Kereskedelmi szoftverek: ellenérték fejében csupán használati jogot szerzünk az ilyen programok esetében, de a programban semmilyen módosítást nem végezhetünk, annak forráskódját feltárni is csak korlátozottan - a rendszerszerű használathoz feltétlenül szükséges mértékig - szabad. A felhasználóként vásárolt ilyen szoftvert tovább értékesíteni nem lehet.