4.11. Összefoglalás

iDevice ikon

A szövegszerkesztő dokumentumablakában egy függőleges vonal villog. Ezt a jelet szövegkurzornak nevezzük. Ez a jel mutatja a begépelendő karakter helyét.

A szöveg bevitelének kétféle módját használhatjuk. Az egyik a beszúró mód, a másik pedig az átíró mód. Ha a beszúrásos mód során begépelünk egy karaktert, akkor a szövegkurzortól eredetileg jobbra lévő szöveg egy karakterrel jobbra csúszik. Az átírásos mód esetén azonban egy karakter begépelésekor a kurzortól jobbra elhelyezkedő karakter törlődik, vagyis a begépelt karakter felülírja az eredeti karaktert. A megfelelő mód ellenőrzésére szolgál az állapotsor ÁTÍR eleme, amely ha szürke, vagyis inaktív, akkor beszúró módban vagyunk. Ha fekete, akkor aktív, így átíró módban dolgozunk.

A folyamatos nagybetűs gépeléshez kapcsoljuk be a billentyűzeten található Caps Lock billentyűt.

A Wordben a szóközök megjelenítéséhez nyomjuk be a Szokásos eszköztár Minden látszik gombját. Ekkor kis pontok jelölik a szóközöket. Nagyon fontos, hogy egy szöveget soha ne szóközökkel igazítsuk a helyére.

A magyar nyelv helyesírási szabályai meghatározzák, hogy hol alkalmazhatunk szóközöket. Írásjelek előtt soha, utánuk mindig kell szóközt ütnünk. (Kivéve a gondolatjel, és a zárójel. A gondolatjel előtt és után is szóközt kell ütni, de ha a gondolatjel után vessző, pontosvessző van, az „tapad" a záró gondolatjelhez. A nyitó zárójel előtt mindig van szóköz, utána a szöveg „tapad", majd a lezáró zárójel után ismét szóközt kell ütni, kivéve, ha ez után mondatzáró írásjel vagy vessző/pontosvessző következik.)

Súlyos hiba szövegszerkesztéskor, ha folyamatos, teljes oldalszélességű szöveg esetében minden sor végén lenyomjuk az Entert. Csak indokolt esetben használjuk!

Sok olyan karakter van, amely nem található meg a billentyűzeten. Ezeket a speciális karaktereket is elhelyezhetjük a szövegben, ha a Word karaktertábláját a Beszúrás/Szimbólum paranccsal előhívjuk. A kiválasztott szimbólumot a Beszúrás gombbal elhelyezhetjük a szövegkurzor helyére.

A Wordben a dokumentumon belüli új oldal elhelyezésére a Beszúrás/Töréspont parancs szolgál. A parancs meghívásával egy párbeszédablak jelenik meg. Itt válasszuk ki az Oldaltörés töréspontot, majd nyomjuk meg az OK gombot.

A szöveg begépelését mindig a szövegkurzor aktuális helyén tudjuk végrehajtani. Fontos, hogy a szövegkurzort tetszés szerint áthelyezzük a nekünk megfelelő helyre. Erre a legegyszerűbb megoldás az, hogy az egérkurzort a kívánt helyre visszük és az egér bal gombjával kattintunk egyet. Így a szövegkurzor már az új helyen fog villogni. De a billentyűzeten is találkozhatunk kurzorvezérlő billentyűkkel. Az alábbi billentyűkombinációt a legtöbb szövegszerkesztőben használhatjuk a dokumentumon belüli mozgásra:

Ctrl+Home a szövegkurzort a dokumentum legelejére viszi

Ctrl+End a szövegkurzort a dokumentum végére viszi

A kijelölt tartomány fordított színekkel jelenik meg, mint ahogy a gépelt szöveget a monitoron látjuk. Álljunk a kijelölendő szövegrész első karaktere elé! Nyomjuk le a bal egérgombot és tartsuk lenyomva mindaddig, amíg a megfelelő tartományt ki nem jelöltük. Ehhez a lenyomott egeret addig húzzuk, amíg a szöveget szeretnénk kijelölni (vízszintes és függőleges irányban). Amint elértük a kijelölés végét, állítsuk meg az egérmozgást, engedjük fel az egérgombot; így a szövegrész kijelölődik.

 

Karakter kijelölése:

Álljunk a karakter elé és nyomjuk le az egér bal gombját. Húzzuk végig az egérkurzort a karakteren. Amikor a karakter fordított színnel jelenik meg, engedjük fel az egérgombot és már kész is a karakter kijelölése. (vagy Shift+, Shift+)

 

Szó kijelölése:

Kattintsunk az egérrel a szó valamelyik karakterére, így a szó kijelölődik. Ugyanez érhető el az egér mozgatásával is, ha a bal gombot lenyomva végighúzzuk a szón. (vagy Shift+Ctrl+, Shift+Ctrl+)

 

Mondat kijelölése:

Tartsuk lenyomva a Ctrl billentyűt és kattintsunk a mondat egyik karakterére. Így a mondat kijelölődik. Ugyanez érhető el az egér mozgatásával is, ha a bal gombot lenyomva végighúzzuk a mondaton.

 

Sor kijelölése:

Álljunk a kijelölendő sor bal szélén lévő margóra. Ekkor az egérkurzorunk képe nyílra változik. Nyomjuk le az egér bal gombját. Ekkor egy teljes sor jelölődik ki.

 

Bekezdés kijelölése:

Ha háromszor egymás után a bekezdés valamelyik karakterére kattintunk, akkor a bekezdés kijelölése megtörténik. Ugyanezt érjük el akkor is, ha kétszer kattintunk a bekezdés mellett a margón. Ugyanez érhető el az egér mozgatásával is, ha a bal gombot lenyomva végighúzzuk a bekezdésen.

 

Dokumentum kijelölése:

Menüből a Szerkesztés/Összes kijelölés paranccsal, vagy pedig a Ctrl+A billentyűkombinációval elérhetjük egy kattintással az egész dokumentumunk kijelölését.

 

Törlés:

A törlés végrehajtásához két billentyűt is használhatunk. Az egyik a BackSpace (), ami a billentyűzeten jobbra fent található az Enter billentyű fölött. A másik a Delete billentyű, amit a Home és az End billentyűk mellett találunk. Ha a BackSpace billentyűt használjuk törlésre, akkor a szövegkurzor előtti karakter törlődik. Amennyiben a Delete billentyűvel akarunk törölni, akkor a hibás karakter elé álljunk, majd nyomjuk meg a Delete billentyűt. Természetesen nemcsak karaktert, hanem szövegrészeket is törölhetünk. Ilyenkor jelöljük ki a hibás vagy felesleges tartományt és nyomjuk le a Delete billentyűt. Ekkor a kijelölt tartomány törlődni fog és a kurzor a törölt tartomány helyén villog.

 

Mozgatás:

Mozgatáshoz a kívánt kijelölés után helyezzük az egérkurzort a kijelölt tartomány belsejébe, nyomjuk le a bal egérgombot és tartsuk lenyomva. Ezután mozgassuk az egérkurzort oda, ahová mozgatni szeretnénk a szöveget - a Wordben az aktuális pozíciót egy szürke függőleges vonal jelzi. Majd engedjük fel az egér gombját, ekkor a kijelölt szövegrész már az új helyen jelenik meg, az eredeti helyről pedig eltűnik. Ha a jobb egérgombot tartjuk lenyomva, akkor ott, ahol megállunk a „cipeléssel", egy helyi menü jelenik meg, ebből választhatjuk ki a nekünk megfelelőt. A mozgatás elvégezhető a Ctrl+X, Ctrl+V billentyűkombinációval, az eszközsoron megtalálgató Kivágás és Beillesztés ikonokkal, valamint a Szerkesztés menü Kivágás és Beillesztés parancsaival is.

 

Másolás:

Ha másolni szeretnénk, akkor jelöljük ki a tartományt, majd vigyük az egérkurzort a kijelölt tartomány fölé. Nyomjuk le az egér bal gombját és tartsuk mellette lenyomva a Ctrl billentyűt is. Ekkor az egérkurzor megváltozik: a nyíl mellett megjelenik egy bekeretezett plusz jel. Mozgassuk az egérkurzort az új helyre és engedjük fel az egérgombot és a Ctrl billentyűt is. Így a szövegrész az eredeti és az új helyen is látható lesz. A másolást is végrehajthatjuk a tartomány kijelölése után a jobb egérgomb mozgatásával. A mozgatáshoz képest itt annyi a különbség, hogy a helyi menüből - értelemszerűen - a Másolja ide menüpontot választjuk ki. A másolás elvégezhető a Ctrl+C, Ctrl+V billentyűkombinációval, az eszközsoron megtalálgató Másolás és Beillesztés ikonokkal, valamint a Szerkesztés menü Másolás és Beillesztés parancsaival is.

 

Művelet visszavonása:

Csak akkor vonhatunk vissza egy korábban végrehajtott műveletet, ha az utána végrehajtott összes többi műveletet is visszavonjuk. Az utolsó parancs visszavonását a Szerkesztés/Visszavonás menü alatt találjuk, de használhatjuk a szokásos eszköztár Visszavonás gombját is. Ha ezek után úgy gondoljuk, mégis szükségünk van a visszavont műveletre, akkor a Mégis paranccsal érvényteleníthetjük a visszavont műveletünket. Vannak olyan műveletek, melyeknek az eredménye nem visszavonható, ilyen a nyomtatás és a mentés parancs. Ilyenkor a szövegszerkesztő üzenettel jelzi, hogy a művelet már nem vonható vissza.

 

Keresés és csere:

A Szerkesztés/Keresés (Ctrl+F), illetve Szerkesztés/Csere (Ctrl+H) parancsok hatására megjelenő ablaknak három oldala (füle) van: Keresés, Csere, Ugrás. Csere során a dokumentumban a Keresett szöveg mezőben szereplő karaktersorozat vagy kifejezés előfordulásait helyettesíthetjük a Csere erre mezőben szereplő karaktersorozattal. A csere mindig magába foglalja a keresést is. A Wordben az ablak mindig úgy helyezkedik el, hogy a keresett szöveget ne takarja. Ha a karaktersorozat nem található meg a dokumentumunkban, akkor egy üzenet jelenik meg.