4.2. Adatok bevitele

iDevice ikon

A szövegszerkesztés egyik legfontosabb és legegyszerűbb lépése a szöveg begépelése. A szövegszerkesztő dokumentumablakában egy függőleges vonal villog. Ezt a jelet szövegkurzornak nevezzük. Ez a jel mutatja a begépelendő karakter helyét. A szöveg bevitelének kétféle módját használhatjuk. Az egyik a beszúró mód, a másik pedig az átíró mód. Ha a beszúrásos mód során begépelünk egy karaktert, akkor a szövegkurzortól eredetileg jobbra lévő szöveg egy karakterrel jobbra csúszik. Ekkor az eredeti szövegbe egy új karakter kerül. Az átírásos mód esetén azonban egy karakter begépelésekor a kurzortól jobbra elhelyezkedő karakter törlődik, vagyis a begépelt karakter felülírja az eredeti karaktert. A mai szövegszerkesztők alapértelmezésben beszúró módban dolgoznak. A megfelelő mód ellenőrzésére szolgál az állapotsor ÁTÍR eleme, amely ha szürke, vagyis inaktív, akkor beszúró módban vagyunk. Ha fekete, akkor aktív, így átíró módban dolgozunk. Az állapotot az Insert gomb lenyomásával lehet ki- és bekapcsolni.

48. ábra
Szöveg bevitele beszúró üzemmódban lévő kurzorral

 

A betűket, számjegyeket hasonló módon vihetjük be. A billentyűzetről alapesetben kisbetűket gépelhetünk. A nagybetűk beviteléhez nyomjuk meg a Shift billentyűt és tartsuk lenyomva, közben nyomjuk le például az R betűt. A folyamatos nagybetűs gépeléshez kapcsoljuk be a billentyűzeten található Caps Lock billentyűt.

49. ábra
Shift billentyű használatával érjük el a nagybetűk gépelését.

 

Bizonyos billentyűkön többféle jel is látható. E billentyűk esetében a Shift gomb lenyomásával a billentyűkiosztás legfelső karaktere hívható a szövegszerkesztőbe, amennyiben pedig az Alt Gr billentyűt tartjuk lenyomva, akkor a billentyű jobb alsó sarkában látható jelet juttatjuk a dokumentumunkba. Begépelés után kijelölést alkalmazva lehetőségünk van a kis és nagybetű közötti váltásra, ha Shift+F3 billentyűt többször lenyomjuk.

50. ábra
A d billentyű használata önmagában, Shift billentyűvel és Alt Gr billentyűvel.

 

A szóköz begépeléséhez használjuk a billentyűzet alsó sorában, középen elhelyezkedő, hosszú, Szóköz (Space) billentyűt. A szóköz jel begépelésekor nem jelenik meg karakterkép, de egy jel mindig bekerül a szövegbe. A Wordben a szóközök megjelenítéséhez kapcsoljuk be a Szokásos eszköztár Minden látszik gombját. Ekkor kis pontok jelölik a szóközöket, illetve a bekezdésjelek által látható, hogy a bekezdés meddig tart. Fontos! A szöveget soha ne szóközökkel igazítsunk a helyére!

51. ábra
A Minden látszik gomb használatával láthatóak a szóközöket jelölő kis pontok

 

A magyar nyelv helyesírási szabályai meghatározzák, hogy hol alkalmazhatunk szóközöket: írásjelek előtt soha, utánuk mindig kell szóközt ütnünk. (Kivéve a gondolatjel, és a zárójel. A gondolatjel előtt és után is szóközt kell ütni, de ha a gondolatjel után vessző, pontosvessző van, az „tapad" a záró gondolatjelhez. A nyitó zárójel előtt mindig van szóköz, utána a szöveg „tapad", majd a lezáró zárójel után ismét szóközt kell ütni, kivéve, ha ez után mondatzáró írásjel vagy vessző/pontosvessző következik.)

Folyamatos gépeléskor megfigyelhetjük, hogy a sor végére érve az újabb szöveg automatikusan átkerül az új sorba. Ezért az összefüggő, egybetartozó szöveg esetén nem kell Entert ütni a sorok, csak a bekezdések végén. Súlyos hiba szövegszerkesztéskor, ha folyamatos, teljes oldalszélességű szöveg esetében minden sor végén lenyomjuk az Entert. Csak indokolt esetben használjuk! Ha egy bekezdésen belül feltétlenül új sort kell kezdenünk, azt a a Shift Enter billentyűkombinációval tehetjük meg. Arra azonban figyeljünk, hogy ebben az esetben a bekezdésre ne használjuk a sorkizárt bekezdésformázást, mert az új sor előtti sor így nagyon csúnyán széteshet.

52. ábra
Új sor egy bekezdésen belül

 

Gyakorolja a gépelést beszúró móddal és átíró móddal is!