4.6. Szöveg kijelölése

iDevice ikon

Ha hibázunk írás közben, akkor azt ki kell javítanunk. Ehhez gyakran ki kell jelölni egy szövegrészt. A kijelölés során megjelölhetünk egy szövegrészt, területet vagy ábrát és a kijelölt tartományt már együtt kezelhetjük. A kijelölt tartomány fordított színekkel jelenik meg, mint ahogy a gépelt szöveget a monitoron látjuk. Vagyis a fehér alapon lévő fekete betűk a kijelölés után fekete alapon fehér betűkké lesznek. A kijelölést elvégezhetjük egérrel és billentyűzettel is.

59. ábra
Kijelöléskor negatívba kerül a szöveg

Egybefüggő, nagyobb szövegrész kijelölése

Álljunk a kijelölendő szövegrész első karaktere elé! Nyomjuk le a bal egérgombot és tartsuk lenyomva mindaddig, amíg a megfelelő tartományt ki nem jelöltük. Ehhez a lenyomott egeret addig húzzuk, amíg a szöveget szeretnénk kijelölni (vízszintes és függőleges irányban). Amint elértük a kijelölés végét, állítsuk meg az egérmozgást, engedjük fel az egérgombot; így a szövegrész kijelölődik.

Egy karakter kijelölése

Álljunk a karakter elé és nyomjuk le az egér bal gombját. Húzzuk végig az egérkurzort a karakteren. Amikor a karakter fordított színnel jelenik meg, engedjük fel az egérgombot és már kész is a karakter kijelölése. Ha ez nem sikerül az egérrel, akkor a Shift billentyűt tartva és a , kurzormozgató billentyűket alkalmazva is végrehajtható a kijelölés.

Egy szó kijelölése

Kattintsunk az egérrel gyors kettőt a szó valamelyik karakterére, így a szó kijelölődik. Ugyanez érhető el az egér mozgatásával is, ha a bal gombot lenyomva végighúzzuk a szón, illetve a Shift+Ctrl+ és a Shift+Ctrl+ billentyűkombinációkkal. Ez utóbbiak azonban csak akkor működnek helyesen, ha a kurzor a szó elején/végén van.

60. ábra
Egy szó kijelölése

Egy mondat kijelölése

Tartsuk lenyomva a Ctrl billentyűt és kattintsunk a mondat egyik karakterére. Így a mondat kijelölődik. Ugyanez érhető el az egér mozgatásával is, ha a bal gombot lenyomva végighúzzuk a mondaton.

Egy bekezdés kijelölése

Ha háromszor egymás után a bekezdés valamelyik karakterére kattintunk, akkor a bekezdés kijelölése megtörténik. Ugyanezt érjük el akkor is, ha kétszer kattintunk a bekezdés mellett a margón. Ugyanez érhető el az egér mozgatásával is, ha a bal gombot lenyomva végighúzzuk a bekezdésen.

61. ábra
Egy bekezdés kijelölése

Sorok kijelölése

Álljunk a kijelölendő sor bal szélén lévő margóra. Ekkor az egérkurzorunk képe nyílra változik . Nyomjuk le az egér bal gombját. Ekkor egy teljes sor jelölődik ki. Ha több sort szeretnénk kijelölni, akkor az egeret a bal gombjának lenyomásával húzzuk az utolsó kijelölendő sorig, és csak ekkor engedjük fel. A sorok kijelölődnek.

Teljes dokumentum kijelölése

Menüből a Szerkesztés/Az összes kijelölése paranccsal, vagy pedig a Ctrl+Shift+O billentyűkombinációval elérhetjük egy kattintással az egész dokumentumunk kijelölését.

62. ábra
Kezdőlap/Szerkesztés/Kijelölés a 2007-es programban

 

Különálló szövegrészek kijelölése

A Wordben lehetőség van több különálló szövegrész kijelölésére is. Ehhez a Ctrl billentyű folyamatos lenyomása szükséges az egérkurzor mozgatása közben. Arra kell csak figyelni, hogy előbb az egérrel meg kell kezdeni a kijelölést, és csak azután kell megnyomni és nyomva tartani a Ctrl billentyűt. Téglalap alakú tartomány kijelöléséhez az Alt billentyűt használjuk az egérkurzorral együtt.

63. ábra
Különálló szövegrészek kijelölése

64. ábra
Téglalap alakú terület kijelölése

Mivel a kijelölés fontos szerepet játszik a szerkesztési műveletek megoldásában, ezért szükséges ezeket a technikákat addig gyakorolni, míg készségszintűvé nem válnak. Gyakoroljunk tehát lehetőségeinkhez mérten minél többet!

Amennyiben billentyűzetről szeretnénk használni a kijelölést (a pozícionáló nyilakkal), akkor a kurzormozgató billentyűket a Shift billentyű lenyomásával használhatjuk, de ekkor a kurzor által megtett utat egyben ki is jelöljük.

Fontos vigyáznunk a kijelölésekkel, mert ha egy szövegrészt kijelöltünk és ezután leütünk egy billentyűt (akár véletlenül), akkor az egész kijelölést törölhetjük vagy felülírhatjuk!