4.8. Mozgatás, másolás

iDevice ikon

Sokszor előfordul, hogy egy dokumentumrészt többször változatlan formában, vagy minimális változtatásokkal kell a szövegben megjeleníteni, amire egyszerű megoldásnak tűnhet, hogy újra és újra elkészítjük a szöveget. De ez fárasztó és felesleges munka. Ennek kiküszöbölésére használható a másolás és mozgatás. Másolás során egy kijelölt tartomány tartalmát változatlan formában áthelyezhetjük a dokumentumunk kívánt helyére úgy, hogy az eredeti helyen is megmarad a tartományunk, míg mozgatás során az eredeti helyen törlődik a tartományunk.

Mozgatás és másolás egérrel

Az egérrel történő másolást és mozgatást viszonylag kis távolságra történő áthelyezések alkalmával használjuk. Mozgatáshoz a kívánt kijelölés után helyezzük az egérkurzort a kijelölt tartomány belsejébe, nyomjuk le a bal egérgombot és tartsuk lenyomva. Ezután mozgassuk az egérkurzort oda, ahová mozgatni szeretnénk a szöveget - a Wordben az aktuális pozíciót egy szürke függőleges vonal jelzi. Majd engedjük fel az egér gombját, ekkor a kijelölt szövegrész már az új helyen jelenik meg, az eredeti helyről pedig eltűnik.

68. ábra
Kijelölés a mozgatáshoz. A szürke kurzor a beillesztés helyén áll.

69. ábra
A mozgatott szöveg már az új helyen szerepel

Ha a jobb egérgombot tartjuk lenyomva, akkor ott, ahol megállunk a „cipeléssel", egy helyi menü jelenik meg, ebből választhatjuk ki a nekünk megfelelőt.

70. ábra
A helyi menü a jobb egérgomb használatánál

Ha másolni szeretnénk, akkor jelöljük ki a tartományt, majd vigyük az egérkurzort a kijelölt tartomány fölé. Nyomjuk le az egér bal gombját és tartsuk mellette lenyomva a Ctrl billentyűt is. Ekkor az egérkurzor megváltozik: a nyíl mellett megjelenik egy bekeretezett pluszjel. Mozgassuk az egérkurzort az új helyre és engedjük fel az egérgombot és a Ctrl billentyűt is.

Így a szövegrész az eredeti és az új helyen is látható lesz. A másolást is végrehajthatjuk a tartomány kijelölése után a jobb egérgomb mozgatásával. A mozgatáshoz képest itt annyi a különbség, hogy a helyi menüből - értelemszerűen - a Másolja ide menüpontot választjuk ki.

71. ábra
Másolás után a szövegrész többször szerepel a dokumentumunkban

Mozgatás és másolás vágólappal

A vágólap alkalmazása során az átmozgatandó tartományt kivágjuk (áthelyezzük a vágólapra, így kitöröljük az eredeti helyéről), majd az új helyre beillesztjük. A Kivágás jele a szokásos eszköztáron egy olló , a Beillesztés jele pedig egy irattartó papírlappal , de a parancs a menürendszerben is elérhető, a Szerkesztés/Kivágás, majd Beillesztés művelettel. Ha másolni szeretnénk, akkor a Kivágás ikon vagy parancs helyett a Másolás műveletet kérjük. Ekkor a tartomány ugyanúgy átkerül a vágólapra, mint kivágáskor, de az eredeti helyén is megmarad. Ugyanezeket billentyűkombinációval is elérhetjük:

 

Ctrl+C a kijelölt szöveg másolása

Ctrl+X a kijelölt szöveg kivágása

Ctrl+V a kijelölt szöveg beillesztése

72. ábra
Kezdőlap/Vágólap művelet között található a parancsok a 2007-es programban

 

Másolás és mozgatás a dokumentumok között

Sokszor találkozhatunk azzal a feladattal, hogy egy már meglévő dokumentumból kell pl. egy szövegrészt egy másik, akár új dokumentumban megjelenítenünk. Ennek egyik módja, hogy az eredeti dokumentum kívánt szövegrészét kijelöljük, majd a Szerkesztés menü Másolás parancsát kiadjuk. Ezután megnyitjuk az új dokumentumunkat, a kívánt helyre állítjuk a kurzort, lenyomjuk az egér jobb gombját, és a megjelenő menüablakból kiválasztjuk a Beillesztés parancsot. (De a művelet ugyanúgy végrehajtható az előbb ismertetett egérkurzoros módszerrel, illetve ikonokkal és billentyűkombinációkkal is.)

 

1. lépés:

Megnyitjuk azt a dokumentumunkat, amelyikből másolni kívánjuk a szövegünket, majd kijelöljük a másolni kívánt elemeket.

 

73. ábra
A másolni kívánt szöveg kijelölése

 

2. lépés

Megnyitjuk a Szerkesztés menüt és kiválasztjuk a Másolás parancsot. Ezt elérhetjük a bal egérgombbal - ekkor a menüsorból nyitjuk meg a parancsot - és a jobb egérgombbal is - ekkor a megjelenő helyi menüből kell kiválasztani a Másolás parancsot.

74. ábra
Szerkesztés/Másolás parancs

 

3. lépés:

Kinyitjuk azt a dokumentumot, amelyikbe át szeretnénk másolni a kijelölt szövegrészt.

 

4. lépés:

Az újonnan megnyitott dokumentumban elhelyezzük ott a kurzorunkat, ahová a szöveget be szeretnénk másolni, és a jobb egérgombot lenyomva a megjelenő helyi menüben ráklikkelünk a Beillesztés parancsra. (A bal egérgombbal a Szerkesztés menü Beillesztés menüpontjára kattintva ugyanezt érjük el.)

75. ábra
Helyi menüből a Beillesztés parancs

Ezzel a műveletsorral az eredeti dokumentumunkban és az újban is megtaláljuk a másolt szöveget. Kivágás parancs kiválasztásakor az eredeti helyről kivágjuk, vagyis eltüntetjük a kijelölt szövegrészt. A lépések ugyanazok, mint a másolásnál, csak most természetesen a Kivágás parancsot kell kiadnunk.

Az, hogy munkája során a lehetséges variációk közül melyik módszerrel hajtja végre a másolást/kivágást, csak Öntől függ. A lényeg, hogy készségszinten ismerje legalább az egyik módszert, amihez viszont az kell, hogy lehetőségeihez képest ezeket is minél többet gyakorolja!


iDevice ikon Kiegészítő anyag

További hasznos információkat talál az alábbi oldalakon.