5.3. Bekezdések formázása

iDevice ikon

Egy bekezdés sorainak a margóktól mért távolságát magunk is beállíthatjuk. A bekezdés sorainak a margóktól mért távolságát függőleges behúzásokkal szabályozhatjuk. Fontos jellemzője egy bekezdésnek az előző bekezdéshez és az őt követő bekezdéshez viszonyított elhelyezkedése. Jellemző a bekezdéseken belüli sorok távolsága is. Általában egy bekezdés több sorból áll. Új sorokat a Shift+Enter billentyűkombináció leütésével hozhatunk létre. Ekkor új sor keletkezik, de nem záródik le a bekezdés. Ezt a sorelzáró jel mutatja (ha az eszközsoron be van kapcsolva a Minden látszik parancs).

Mindig azt a bekezdést tudjuk formázni, ahol a szövegkurzorunk áll, vagy amely bekezdések ki vannak jelölve. A bekezdések formázását a Formátum menü különböző parancsaival alakíthatjuk a Wordben.

  • A Formátum menü Bekezdés parancsával, a Behúzás és térköz fülön a következőket állíthatjuk be: igazítás, behúzás, térköz.

101. ábra
A Formátum menü Bekezdés parancsának ablaka

102. ábra
A Kezdőlap/Bekezdés műveletek a 2007-es programban,
a Bekezdés mellett található nyílra kattintva nyílik meg a párbeszédablak

 

Igazítás

Az igazítás a bekezdés sorainak az oldal bal és jobb széléhez való viszonyát szabályozza. Alapvetően négyféle igazítási mód van: balra, középre, jobbra, sorkizárt, az alapértelmezett beállítás a balra igazított. Az igazítást az eszköztár gombjaival is végrehajthatjuk.

Balra igazításkor a bekezdés sorainak kezdő karakterei a bal margó vonala mentén helyezkednek el. Ebben az esetben a sorok utolsó karakterei nem egy vonalban, hanem tetszőlegesen helyezkednek el.

Jobbra igazítás esetén a bekezdés sorainak utolsó karakterei a jobb margó mentén helyezkednek el.

He egy bekezdést középre igazítunk, akkor a sor első és utolsó karaktere a jobb- és baloldali margó által határolt területhez képest középen fog elhelyezkedni.

A sorkizárás a szövegsorokat a jobb és a bal behúzás vonalához is igazítja. A sorkizárt igazítás alkalmazásával a szövegben található szóközök méretét növeli meg a szövegszerkesztő. A sorkizárt igazítást csak többsoros bekezdések esetén használjuk, mivel ha a bekezdés csak egy sor, akkor a szöveg balra zárt lesz.

103. ábra
Bekezdések igazításának lehetőségei

Behúzás

A hangsúlyozandó szövegrészeknél behúzásokat alkalmazhatunk. A bal behúzás hatására a bal margóhoz viszonyítva a bekezdések sorai beljebb vagy kijjebb kezdődhetnek. A jobb behúzás változtatásával a szöveg jobb szélét módosíthatjuk. A legördülő listából válasszuk ki a megfelelő mértéket, vagy írjuk be mi magunk.

Fontos lehet, hogy ne az egész bekezdés, hanem annak csak az első sora legyen beljebb vagy kijjebb. Ennek beállítására szolgál a behúzás Típusa legördülő ablak, ahol kiválaszthatjuk a következő lehetőségek vannak: Első sor, Függő (alapbeállításként a „nincs" jelenik meg). A behúzás mértékét a Mértéke legördülő ablakban állíthatjuk be.

104. ábra
Bal behúzás, jobb behúzás, első sor behúzása, függő behúzás
(a behúzás mértéke mindegyik esetben 1 cm)

A behúzás végrehajtható az eszköztár Behúzás gombjaival és a behúzásjelzők vonalzón történő állításával is.

A vonalzó használatához álljunk az egérrel a vonalzón található kis téglalapra. Ügyeljünk rá, hogy az egérkurzor pontosan a téglalapon álljon! Amikor a kis téglalapot elkezdjük húzni jobbra - a bal egérgomb lenyomásával -, egy szaggatott vonal jelenik meg a szövegben (Alt billentyűt lenyomva finomíthatjuk a behúzás mértékét). Húzzuk a kívánt helyre az egérkurzort, majd engedjük fel az egér bal gombját. A bekezdés bal széle az új helyen áll. Most a vonalzón látható mindhárom jel (Függő behúzás - alsó csúszka, Első sor behúzása -felső csúszka, Bal oldal behúzása - kis téglalap) a kiválasztott helyre mozdult. Amennyiben csak az Első sor behúzásának jelét mozdítjuk, akkor a bekezdés első sorának kezdete fog megváltozni. Ha a Függő behúzás jelét mozdítjuk, akkor az első sor kivételével az összes többi sor kezdete megváltozik. Hasonló módon hajthatjuk végre a jobb oldali behúzást is, de a jobb oldali behúzásnál csak egyetlen jel található a vonalzón - ez a jobb oldali behúzás csúszkája.


105. ábra
Behúzásjelzők a vonalzón

106. ábra
A Nézet / Megjelenítés/elrejtés műveletekből a Vonalzó kiválasztva jelennek meg a vonalzók és azáltal a behúzásjelzők a 2007-es programban

107. ábra
A behúzás megadható a 2007-es programban Lap elrendezése/Bekezdés műveletnél is

 

Térköz és sorköz

A térköz a bekezdést megelőző és a bekezdést követő bekezdések távolságát határozza meg, így egy bekezdést elkülöníthetünk a dokumentum többi bekezdésétől. A bekezdés(ek) kijelölése után a legördülő menüből tudjuk kiválasztani a megfelelő mértéket.

108. ábra
A térköz és sorköz legördülő lista

109. ábra
A térköz és a sorköz legördülő lista 2007-es programban Kezdőlap/Bekezdés műveletnél

110. ábra
A térköz megadható a 2007-es programban Lap elrendezése/Bekezdés műveletnél is

 

A sorköz a bekezdéseken belüli szövegsorok távolságát jelenti. A sortávolság a betűméret függvényében automatikusan állítódik, de a sorköz függhet attól is, hogy tartalmaz-e a sor valamilyen nagyobb méretű elemet. A sorköz alapértelmezése a szimpla.

111. ábra
A térköz és a sorköz legördülő ablakok

 

A sorköz mértéke közvetlenül is megadható, ha az Értéke legördülő menüben beállítjuk annak mértékét. Ezt a beállítást csak a Legalább, Pontosan és a Többszörös elemek kiválasztása esetén használhatjuk.

112. ábra
Behúzás, térköz és sorköz állítása bekezdésenként

Szövegbeosztás

A Formátum menü Bekezdés parancsával, a Szövegbeosztás fülön az állítható be, hogy a bekezdések első és utolsó sorai (Fattyú- és árvasorok) átkerülhetnek-e új oldalra, vajon a kijelölt bekezdés új oldalra kerüljön-e, esetleg maradjon együtt a következővel (vagyis semmiképp se kerüljenek más oldalra). Ezek hosszabb, több oldalas szövegnél nagyon fontos beállítási lehetőségek; az esztétikai megjelenésen túl hatással vannak a megértésre is.

113. ábra
Formátum menü Bekezdés ablak, Szövegbeosztás fül