8.8. Összefoglalás

iDevice ikon

A dokumentum oldalainak számozása, vagy a dokumentum oldalaira a fejléc elhelyezése nem a karakter- vagy bekezdésformázás, hanem a szakasz témakörébe illeszkednek.

A megírt dokumentum a margók által határolt belső területen jelenik meg. A margók általában néhány speciális elemtől eltekintve üresen maradnak. Ilyen elem az oldalszám, az élőfej és az élőláb.

Az oldalszámok megjelenítéséhez adjuk ki a Beszúrás/Oldalszámok parancsot. Ekkor egy párbeszédablak jelenik meg. Itt megadhatjuk az oldalszámok elhelyezését és igazítását.

Az élőfej és élőláb az oldal tetején és alján megjelenő információ. Az élőfejek és élőlábak olyan információkat tartalmaznak, melyeknek a szakasz minden oldalán meg kell jelenniük. Ilyen lehet például az oldalszám vagy a fejezet megnevezése. Az előfejnek szokásos elnevezése még a fejléc, az élőlábnak pedig a lábléc.

Az oldal alapvető fizikai jellemzője a papír mérete, amely lehet szabványos, illetve nem szabványos is. Az oldal tájolása is fontos jellemző, hiszen nem mindegy, hogy álló vagy fekvő papírra írunk-e.

A szöveget eddig a bekezdésformátumban megismert igazításokkal a függőleges oldalmargókhoz tudtuk igazítani. Lehetőség van a két vízszintes margóhoz (a felső és alsó margóhoz) történő igazításra is:

  • Fent: a szöveg felülre igazítása,
  • Középen: a szöveg függőlegesen középre igazítása,
  • Kiegyenlített: a szöveg függőlegesen mind az oldal felső, mind az alsó széléhez igazítása.

A helyesírás fontos része a sorvégi szavak elválasztása. Mint azt eddigi munkánk során tapasztalhattuk, hogyha egy szó nem fér ki a sor végén, akkor az egész szó átkerül egy új sorba. Ez általában megfelelő, de gyakran tapasztalhatjuk, hogy sorkizárt igazítás alkalmazásakor nagyon „hézagos" sorok alakulnak ki. Sokan ilyen esetben kötőjellel választják el a szavakat, így viszont a szöveg átszerkesztése során, ha az így elválasztott szó átkerül egy másik sorba, a kötőjel benne marad.

Ennek kiküszöbölésére a szövegszerkesztők helyesírás-ellenőrzőit ellátták szóelválasztó funkcióval. Adjuk ki az Eszközök/Nyelv/Elválasztás parancsot! A megjelenő párbeszédablak segítségével beállíthatjuk a szavak automatikus elválasztását. Jelöljük be az Automatikus elválasztás jelölőnégyzetet!

A nyomtatás a dokumentumkészítés befejező művelete. A nyomtatást akkor célszerű végrehajtani, amikor már biztosak vagyunk abban, hogy a dokumentumunk eleget tesz a kívánalmainknak, hiszen ez az egyik legköltségesebb része a szövegszerkesztésnek. Mielőtt a nyomtatást megkezdenénk, ellenőrizzük, hogy a nyomtató üzemkész-e, van-e a nyomtatóban papír, van-e elegendő festék a kazettában.

A Fájl/Nyomtatási kép parancs előhívásakor megjelenik a nyomtatási képnek megfelelő dokumentum: A nyomtatási tartomány segítségével adhatjuk meg a dokumentum azon részeit, melyeket ki szeretnénk nyomtatni. Ekkor három lehetőségünk van: Ha a Minden oldal pontot választjuk, akkor a Word a teljes dokumentumot kinyomtatja. Az Aktuális oldal hatására csak azt az oldalt tudjuk nyomtatni, ahol a szövegkurzor található. Ha a dokumentumunknak csak egy részét vagy egy nem összefüggő oldaltartományt akarunk nyomtatni, akkor válasszuk ki az Oldalak pontot. A hozzá tartozó mezőben begépelhetjük a nyomtatni kívánt oldalak számát. Ha olyan oldalszámot adunk meg, amelyik nem szerepel a dokumentumban, akkor a nyomtatás során nem kapunk hibaüzenetet.

A párbeszédablak Nyomtató részénél be kell állítani azt a nyomtatót, amire nyomtatni szeretnénk. Ez fontos lehet például akkor, ha váltanunk kell színes és fekete-fehér nyomtatás között. Új nyomtató beállításához nyomjuk meg a Nyomtató keresése gombot. A felugró Nyomtatók keresése ablakban az Itt legördülő ablakban beállíthatjuk, hogy hol keressen, majd a Keresés most gombra kattintva kiválaszthatjuk a megfelelő nyomtatót. Végül az OK gombbal rögzíthetjük a kiválasztást.

A Nyomatok résznél a példányszám adható meg, illetve az, hogy több példánynál legyen-e leválogatás vagy sem (a Leválogatás jelölőnégyzetbe tett pipával). Többpéldányos nyomtatás esetén beállíthatjuk, hogy egy példány együtt nyomtatódjék (alapértelmezés), vagy az azonos oldalak együtt jelenjenek meg.

A Nyomtatandó legördülő ablakban kiválaszthatjuk, hogy mit akarunk nyomtatni: a dokumentumot, a dokumentumot a korrektúrával együtt, a korrektúralistát, a stílusokat, a kész szövegrészeket, a billentyűparancsokat vagy az adatlapot.

A Nyomtatás legördülő ablakban azt adhatjuk meg, hogy a teljes dokumentum legyen-e nyomtatva, vagy csak a páratlan/páros oldalak.

A Nagyítás/kicsinyítés résznél lehetőség van annak megadására, hogy egy lapra hány oldal legyen kinyomtatva (Több oldal egy lapon legördülő ablak), illetve arra, hogy a papírméretet beállítsuk. Az alapbeállítás az A/4; de ha pl. borítékra akarunk nyomtatni, azt itt kell beállítani.