2.3.3. DTMF hívóművek

iDevice ikon

A hangfrekvenciás hívóműveket 1970 óta alkalmazzák. A dekadikus hívómű átlagos sebessége 7 számjegy esetén 12 másodperc. A hangfrekvenciás hívómű sebességével átlagosan 5 másodperc alatt közölhető a központtal a 7 számjegy. A megbízhatósága is lényegesen jobb, mint az impulzusokat adó hívóműé.

 

A hangfrekvenciás hívómű minden gomb lenyomásához két színuszos, beszédsávon belüli jelet rendel. Az angol Dual Tone Multi-Frequency elnevezés alapján ezeket a hívóműveket DTMF-nek nevezzük. Az alkalmazott frekvenciák a CCITT ajánlásának megfelelően olyanok, hogy a lehetséges kombinációban szereplő frekvenciák harmonikusai között minimális intermodulációs torzítás jöjjön létre.

 

Az alsó frekvenciacsoport 4 tagból áll és mindegyike 1000 Hz alatti. A felső 4 frekvenciából a betűjelzéshez tartozó 1633 Hz programozási és szolgáltatási feladatokat lát el - nem minden készüléken található meg.

 

14. ábra
4x4-es billentyűmátrix

A 3x4-es mátrix 12, a 4x4-es mátrix 16 kombinációra ad lehetőséget.

 

Egy billentyű lenyomásakor a sor és az oszlop által meghatározott frekvenciájú jelek egy időben kerülnek kiadásra. A központ csak azt a két frekvenciából álló kombinációt tekinti adatnak, amelynél az egyik frekvencia az alsó, a másik a felső csoportból kerül ki.

Egy számjegy ideje legalább 40 ms, a két számjegy közötti szünet minimum 70 ms.

 

A jelzést lépcsős szinuszhullám-generátor állítja elő. A periódusonkénti lépcsők száma a gyártótól függően változhat: 14, 17, vagy 23 lehet. A lépcsős jelből a felharmónikusokat aluláteresztő szűrővel szűrik ki. Az alkalmazott frekvenciák pontossága 0,4 % -on belül van.

 

15. ábra
Lépcsős szinuszhullám

 

A lépcsős szinuszjel előállítása az alábbi tömbvázlaton követhető.

 

A két osztó áramkör az oszcillátor frekvenciáját osztja le a sor és az oszlop bemenetének megfelelő frekvenciára. A ROM memóriában tárolt szinuszjel értékeinek kiolvasása a sor és az oszlop frekvenciájával történik. Így az összegző áramkör kimenetén a sor és az oszlop frekvenciájának megfelelő két lépcsős szinuszjel jelenik meg.

 

16. ábra
A lépcsős szinuszjel előállítása


iDevice ikon Kiegészítő anyag

A DTMF jelek torzítására az alábbi két előírás vonatkozik:

  1. A nem kívánt frekvenciaösszetevők együttes teljesítménye legalább 20 dB-lel legyen kisebb az alsó csoporthoz tartozó jelek teljesítményénél!
  2. A felesleges frekvenciaösszetevők szintje az ábrán látható korlát alatt legyen!

 

17. ábra
A felesleges jelek szintje

 

A DTMF jelek szintjére vonatkozó előírások:

  • felső csoport: UH = - 6...-9 dBm,
  • alsó csoport UL = UH -3 dBm ± 1dB.

 

Az alsó és felső csoport közötti szintbeli különbséget előkiemelésnek nevezik. A felső csoportot nagyobb szinttel adják, mert a vonal csillapítása frekvenciafüggő, a magasabb frekvenciákon nagyobb.

 

Az órajel frekvenciáját általában 3,58 MHz-es kristállyal állítják elő. A kristályok hőmérsékletfüggése - 25 C...+70 C között elhanyagolható. 15 év alatt 0,2% frekvenciaeltérés következhet be a névleges értékhez képest.

 

A DTMF-hívóművek jelét általában az elektronikus beszédáramkör juttatja a vonalra.

A csillag * gombbal egy szolgáltatás indítását, a kettős kereszt # billentyűvel a szolgáltatás leállítását érhetjük el.