Melléklet

iDevice ikon

Kombinatorika

A kombinatorika tárgyából bizonyára készségszintű ismeretekkel rendelkeznek a diákok az érettségi-követelmények miatt:

  • n elemet hányféleképpen lehet egymás mellé rendezni (permutálni)
  • n elemből hányféleképpen lehet kiválasztani k elemet úgy, hogy a sorrend számít (variálni)
  • n elemből hányféleképpen lehet kiválasztani k elemet úgy, hogy a sorrend nem számít (kombinálni)

 

A valószínűségszámítás kombinatorikusan megoldható részéhez elengedhetetlen az ismétléses és ismétlés nélküli esetek felismerése, és a binomiális együtthatók gyors kezelése. Az alábbi témák rövid összefoglalója és 8 vegyes feladat megoldása mellékelve van a hátrányok orvoslása céljából.

 

Permutációk

Variációk

Kombinációk

Pascal-háromszög

Kombinatorikai feladatok


Huffman-kódolás

Egyszerű informatikai alkalmazásként nézzük meg az egyik tömörítési eljárást, mely szerint a leggyakrabban előforduló bájtok rövidebb kódsorozatokkal helyettesíthetők.

 

Tömörítendő szöveg: „A KÖNYVEK NÉMA MESTEREK"

 

Állítsuk elő a szöveg karaktereinek gyakoriságát (egyébként rendezzük azokat a relatív gyakoriságuk szerint):

 

E

K

szóköz

M

N

A

Ö

Y

V

É

S

T

R

4

3

3

2

2

2

1

1

1

1

1

1

1

 

A gyakoriságokból -, mint levelekből elindulva- felépítünk egy bináris fát, melyben mindig a 2 legkisebb értékhez rendelünk közös szülőt, akinek a 2 gyerek értékének összege lesz az értéke. Az új szülő helyezkedjen el az ugyanolyan értékű csúcsok csoportjának az elején vagy a végén, de következetesen. Most az első módszert választjuk:

21. ábra

 

Ha odafigyelünk a kialakulás sorrendjére, nem kell minduntalan új fát rajzolnunk azért, hogy a részfák ne keresztezzék egymást az ábrán.

 

A kialakult fa gyökeréből elindulva a levelekig rendeljünk minden élhez 0-t vagy 1-et, attól függően, hogy az aktuális szülőtől az a jobb vagy a bal gyerek felé vezet.

22. ábra

 

Olvassuk ki a gyökértől a levelekig az élek sorozatát, és tegyük meg azt a levélhez tartozó karakter kódjának! Ezzel az egyes karakterek az előfordulásuk valószínűségével ellentett arányban lesznek egyre hosszabb jelsorozattal leírhatók a jelenlegi, azonosan hosszú jelsorozat helyett.

 

E

K

space

M

N

A

Ö

Y

V

É

S

T

R

000

010

100

0010

0011

0110

0111

1010

1011

1100

1101

1110

1111

 

Az eredeti szöveg 23x1 bájt = 23 bájt méretű,

a tömörített szöveg pedig: (4+3+3)x3 bit + (2+2+2)x4 bit + 7x4 bit = 82 bit méretű.

 

A tömörítés akkor is 82 bit méretűre hozná a szöveget, ha az összegzéskor kapott számérték az ugyanakkora értékek sorának nem a legelejére, hanem a legvégére kerülne. Abban az esetben előfordulhatnak 5-hosszú jelsorozatok is a kódtáblában -, a kódtábla elemei nagyobb szórással rendelkeznének - de annak a verziónak is megvan az előnye az információelmélet szerint.