3. Az általánosan lezárt vezeték jellemzése

iDevice ikon Bevezetés

A vezetékek lezárásánál illesztésre törekszünk. Mit is jelent ez? Akkor beszélünk illesztésről, ha a vezetéket lezáró impedancia megegyezik a vezeték hullámimpedanciájával (Zt=Z0). Ekkor a vezetéken érkező energiát a vezetéket lezáró berendezés veszteség nélkül megkapja. A vezetéken csak haladóhullámú energiaterjedés alakul ki.

 

Az előző részben viszont láthattuk, hogy ez nehezen valósítható meg, hiszen a hullámimpedancia értéke függ a frekvenciától is és az elsődleges paraméterek hőmérsékletfüggését sem lehet teljes mértékben kiküszöbölni.

 

A valóságban tehát az illesztés többé-kevésbé pontatlan. Rendszerint a hullámellenálláshoz közel álló, általános lezárást tudunk megvalósítani. Általános lezárásról beszélünk akkor, amikor valamilyen  impedanciával zárjuk le a vezetéket. Az így lezárt vezeték illesztetlen.

 

Ebben a részben csak az egyszerűbb esettel foglalkozunk, amikor a lezárás egy ohmos  értékű ellenállás (6. ábra).

 

Az  lezárás a generátor felől érkező hullám teljesítményének (P0) csak egy részét veszi fel. A fel nem vett teljesítményt a lezárástól a visszavert (reflektált) hullám viszi magával (Pr). A lezárásra jutó teljesítmény tehát mindig kisebb a beérkezőnél:.

 

A 6. ábra alsó részén a vezeték mentén mérhető áram- ill. feszültség effektív értékek eloszlását figyelhetjük meg szinuszos jel betáplálása esetén. A vezeték mentén a két, egymással szemben haladó hullám (U0, I0 és Ur, Ir) a vezeték különböző helyein különböző fázisban adódik össze. Úgy is mondhatjuk, hogy a haladóhullám és a reflektálódó hullám találkozásakor állóhullám is kialakul. A feszültség ill. áram maximális értékei a lezárástól a hullámhossz felének megfelelő távolságonként ismétlődnek.

 

A különböző teljesítmények az áramokkal és feszültségekkel kifejezve:

        -  a beérkező hullám teljesítménye;

        -  a reflektált hullám teljesítménye;

        -  a lezárás által felvett teljesítmény.

 

 

6. ábra
Általánosan lezárt vezeték