Összefoglalás

iDevice ikon

Ebben a tananyagelemben a hálózatok alapfogalmai ismerhetők meg részletesen, és példákon keresztül mutatja meg a hálózatok struktúráját, jellemzőit, alkalmazási lehetőségüket.

Rövid történeti áttekintéssel kezdődik az anyag. Ennek célja, hogy az egyes fogalmak elhelyezhetők legyenek egy nagy tématerületben. Különböző hálózatfelosztások, csoportosítási lehetőségek kerülnek ezt követően bemutatásra.

Kiterjedésük szerint megkülönböztetnek LAN, MAN és WAN hálózatokat, azaz helyi-, nagyvárosi- és nagykiterjedésű hálózatokat. Struktúrájában a négy alapstruktúra - a csillag, a szövevényes, a gyűrűs és a buszos kiépítése - bemutatására kerül sor. Végül egy-két alapfogalmat tisztáztunk, a szimplex és a duplex összeköttetéseket, a szimmetrikus és aszimmetrikus rendszereket.

Nagyon fontos, hogy a kialakított hálózatokon egyidejűleg minél több jel átvitelre kerülhessen. Ezt multiplexálással oldják meg, melynek különböző típusai - a frekvencia multiplexálás, az időosztásos multiplexálás valamint a hullámhossz osztásos rendszer - kerülnek ismertetésre. Példaként az országos gerinchálózat és a budapesti távbeszélő hálózat struktúrája látható.

A legutolsó az access hálózat, vagy előfizetői sík. Ez a legváltozatosabb igényeket kielégítő hálózati sík. Itt kell megoldani a telefon mellett az adatátviteli és a szélessávú (kábeltévés) igényeket is. Részletesen foglalkozik a HFC hálózatok kialakulásával, típusaival és alkalmazásával. A fejezet végén a PON (passzív optikai hálózatok) alkalmazásokkal ismertetjük meg az olvasót. Fontos, melyik rendszer hogyan vihető át ezen a hálózattípuson.

Ez a tananyagelem áttekintő képet nyújt a hálózatok kialakításáról, alkalmazási lehetőségeiről.