4.8 Összefoglalás

iDevice ikon

Alapfogalmak

 

A memória kapacitása: az adott egységben tárolható adatmennyiséget határozza meg.

Elérési (hozzáférési) idő: időtartam, amely az adat kiolvasását, ill. beírását elindító parancs kiadásától az adat rendelkezésre állásáig, ill. beírásáig eltelik.

Memória szervezése: a tárolt információnak mekkora egysége érhető el egy olvasási/írási ciklussal (Bitszervezésű, Bájtos szervezésű, Szó szervezésű).

Elérési mód: azt mutatja meg, hogy az adathoz hogyan tudunk hozzáférni. Milyen módszerekkel, milyen úton tudjuk elérni a szükséges információt.

 

A tárak típusai, csoportosításuk

 

Fizikai működési elv szerint: mágneses elven működő tárak, félvezetőkből felépülő tárak és optikai elven működő tárak.

Az adat hozzáférési módja szerint: soros (szekvenciális) elérésű tárak, tetszőleges (véletlen) elérésű tárak, asszociatív elérésű tárak.

Az információ beírhatósága szerint:

  • ROM (Read Only Memory), csak kiolvasható memóriának nevezzük. Tartalma egyszer rögzítésre kerül, és többé nem módosítható, vagy csak speciális eszközökkel.
  • RAM (Random Access Memory), tetszőleges elérésű és változtatható tartalmú memória. Tartalma akárhányszor átírható, változtatható.

 

A tárolás időbeli módja szerint:

  • Statikus memória: a benne tárolt információt a tápfeszültség megszüntetéséig megőrzi. Viszonylag gyors működésűek, SRAM-nak is nevezzük.
  • Dinamikus memória: a benne tárolt információt időnként frissíteni kell, egyébként a tartalma véglegesen elveszne. Ezek lassúbb működésűek, DRAM-nak is nevezzük.

 

A memóriacellák felépítése és működése

 

Statikus: elsősorban bipoláris tranzisztorokból épül fel. Az információt a tápfeszültség kikapcsolásáig megőrzik.

Dinamikus: a bennük tárolt információt csak rövid ideig őrzik meg. MOS tranzisztorokból épülnek fel és azok saját kapacitását használják fel tárolásra.

 

Memóriamodulok felépítése és működése

A memória egységek legfontosabb része a cellamező. Itt történik az információ tárolása. Ezt az egységet különféle áramkörökkel kell kiegészíteni, amelyek segítségével történik a címzés, a kiolvasás és a beírás. Pl. vezérlő áramkör, címregiszter, címdekóder, címpuffer, adatregiszter, adatpuffer.

 

Gyakoribb ROM áramkörök

Maszk ROM, PROM (Programmable ROM), UVEPROM (Ultraviolet Erasable PROM), EEPROM (Electrically Erasable PROM, FLASH-ROM).

Gyakoribb RAM áramkörök

Operatív tár (RAM), Video RAM, CMOS RAM.

 

Asszociatív memóriák

Ezeket tartalom szerint elérhető memóriáknak vagy CAM-nak (Content Addressable Memory) is nevezzük. Az egyszerű memóriákhoz képest összehasonlító áramköröket (komparátorokat) is tartalmaznak. Ezeket összeépíthetik a tároló cellákkal is. Az ilyen fajta memóriáknak előnyük az, hogy a szükséges adatokat gyorsan el tudjuk érni. Pl. ilyenek a számítógépekben lévő cache tárak.