1.2.2. Megszakító létesítmények

iDevice ikon

Az alépítmények részei a különböző megszakító létesítmények. Ebbe a körbe tartoznak:

  • a betonszekrények- és a betonaknák,
  • a műanyag koporsók és
  • a nagyelosztó szekrények.
 

A kábelcsatornát a behúzhatóság, berudalhatóság, leágazások, vonali szerelvények elhelyezése miatt megszakítási pontokkal szakaszokra bontják. A megszakítási pontokon 1-18 cső estén beton szekrényt, 18 cső fölött beton aknát építenek. A műanyagcsövek csak a végfalon csatlakozhatnak be. A megszakító létesítmények egyik, vagy mindkét oldalfalán faliállványok és azokon fali tartók vannak. A fali tartókra helyezik az áthaladó kábeleket és kábeltartalékokat, valamint a kábelkötéseket. A lejutást rögzített hágcsóvas vagy vaslétra biztosítja. A bebúvó nyílást fedél zárja le. A fenekén 30 cm átmérőjű 20 cm mély vízgyűjtő zsompot készítenek.

6. ábra
Az A3-as jelű betonakna szerkezete

A megszakító létesítményeket a járda alá építik. Indokolt esetben úttest alá is építhető.

 

7. ábra
SZ-2 jelű beton szekrény

Ha a megszakító létesítményt mezőgazdasági területen, a városon kívül eső földterületen kell elhelyezni, akkor a helyét jelölni kell. Erre a célra szabványosított betonoszlop szolgál, egy kötésjelző kő, melyet a kötés közelében, a kötéssel szemben helyeznek el.

Amennyiben kisszámú műanyag csőhálózaton építenek megszakító létesítményt, akkor egy előre gyártott, tömítéssel rendelkező „koporsót" is lehet alkalmazni. A megszerelt kötéseket ebben kell elhelyezni.

A törzskábelek és elosztókábelek csatlakozási helyén nagyelosztó szekrényeket telepítenek. A nagyelosztó szekrényeket kültéren vagy beltérben állítják fel (8. ábra).

Az elosztó szekrényben a törzskábelt és az elosztókábeleket külön-külön végelzárókon végződtetik. Az elosztókábelek tápszekrényben, végelzárókon végződnek. A tápszekrényeket falra, vagy oszlopra szerelik.

 

8. ábra
Szekrényre szerelt nagyelosztó