3.2.3. Kábeltévé hálózat építő elemei

iDevice ikon

Az előfizetői hálózatban szükség van a kábelek (s ezáltal a jelek) leágaztatására is. Ehhez elosztókat és leágazókat alkalmaznak, melyek feladata hogy a kábelbe beiktatva az ütközésmentes (reflexiómentes) jelkicsatolást biztosítsák. Gyakorlati kivitelük legtöbbször hibrid transzformátoros. Az elosztók a rendelkezésre álló műsorjelet több ágra osztják szét oly módon, hogy a szétosztott jelszintek azonosak. A leágazók a műsorjelből leágaztatnak kisebb szinteket úgy, hogy a továbbmenő jelszintben bekövetkező veszteség csak kismértékű.

45. ábra
Elosztó és leágazó

A kültéri eszközöket általában 5/8" menetemelkedésű csatlakozóval ellátott víz- és pormentes házba szerelik. Az eszköz a házon található alumínium füllel a légkábeles hálózat acélsodronyára erősíthető. Ezek az eszközök alkalmasak a tápáram továbbítására is. Erre azért van szükség, mert a korszerű trönk- és vonalerősítőket szinte kizárólag a koaxiális kábelen keresztül látják el váltóáramú tápfeszültséggel. A kültéri elosztók minden kimeneten olvadóbiztosítót is tartalmaznak, amelyek feladata az adott ág rövidzár elleni védelme. Ennek eltávolításával megszakítható az adott ág távtáplálása is.

46. ábra
Elosztó doboz

A trönkerősítők fogyasztása jelentős, ezért

  • a trönkben alkalmazott koaxiális kábelek nem lehetnek kis átmérőjűek, hogy a vezetőknek ne legyen nagy az ohmos ellenállása,
  • az alkalmazott szerelvényeknek minimum 10 A áramerősség átvitelét kell biztosítania,
  • az osztók valamennyi csatlakozási pontján lehetővé kell tenni a tápáram átvezetést.

A beltéri eszközök F-csatlakozókkal ellátott zárt alumínium házak. Kivitelében egyszerűbbek, általában kiöntött kivitelűek. Ezért nem javíthatók, hiba esetén cserélni kell az eszközt.

A passzív eszközök mellett a hálózatba be kell építeni aktív eszközöket is, mint például trönk- és vonalerősítőket, vagy éppen a tápellátó egységet. Az erősítők feladata az elhelyezett passzív építőelemek csillapításának kiegyenlítése. A trönkerősítők a nagy kiterjedésű sokcsatornás kábeltelevíziós alkalmazások eszköze, melynél a legfontosabb a stabilitás és a megbízhatóság. Ilyen erősítőket iktatnak be a vonal és a trönkök közötti leágazó pontba is. A vonali erősítők a leágazókkal terhelt vonalon a csillapítások kiegyenlítésére szolgál.

A vonalerősítőket sok esetben el kell látni egy frekvencia-független erősítés szabályozással is. Amennyiben a vonalhálózat a föld alatt, illetve alépítményben halad, akkor elegendő minden harmadik erősítőnél alkalmazni. Légkábeles hálózat esetén a fellépő hőmérsékletváltozások miatt minden egységnél az automatikus szintellátást biztosítani kell.

A kábeltelevíziós hálózatok aktív elemeit el kell látni tápfeszültséggel. A hálózat mentén elhelyeznek transzformátoros tápegységeket, melyek tartalmaznak akkumulátor egységeket is a zavartalan működés érdekében. Ha a betáplálás megszűnik, időlegesen az akkumulátor veszi át a tápellátást, a betáplálás helyreállásával automatikusan visszaáll az eredeti működésre. Egy ilyen légkábelre felszerelt tápegység látható az ábrán.

47. ábra
Légkábeles tápegység