1.3. Biztonságos internetezés

iDevice ikon

Az internetes szolgáltatások igénybevételéhez többnyire jelszóval kell azonosítanunk magunkat. Ma már tudjuk, hogy a jelszavas azonosítás nem tartozik a legbiztonságosabb módszerek közé, ezért fontosak a következők:

Ha az internetre kapcsolódunk, rengeteg információval találkozhatunk, de böngészés, levelezés közben sokféle támadás érhet bennünket, ha nem vagyunk felkészülve. A hatékony védelem érdekében célszerű:

  • a vírusirtó program használata és adatbázisának folyamatos frissítése;
  • a kémprogramirtó használata és adatbázisának folyamatos frissítése;
  • a tűzfal használata;
  • a megfelelő óvintézkedések megtétele.

A legfrissebb adatállománnyal felszerelt vírus-, adware- és spyware-ellenes programokkal megakadályozhatjuk, hogy e-mail melléklettel vagy weboldalakról való állományletöltéssel programkártevők fertőzzék meg számítógépünket.

A tűzfal - például: 2. szervizcsomaggal frissített Windows XP - az informatikai rendszer belső és külső kommunikációját szűri, a biztonságosnak ítélt bejövő és kimenő adatok átvitelét engedélyezi, míg az ártalmasnak ítélt információcsomagokat eldobja. A külvilággal való kommunikációt szolgáló, támadható portokat láthatatlanná teszi az internet felé, ezáltal a számítógépek erőforrásai elérhetetlenné válnak. A tűzfalat mindig tartsuk bekapcsolt állapotban, és automatikusan frissítsük. Ma már a belső hálózaton is alkalmazzák a tűzfalakat egy-egy kiszolgáló vagy alhálózat érdekében.

 

8. ábra   
Windows XP biztonsági központ képernyőfelülete
(Start/Minden program/Vezérlőpult/Biztonsági központ)

9. ábra   
Windows XP tűzfal képernyőfelülete
(Start/Minden program/Vezérlőpult/Windows tűzfal)

Az interneten sokféle vírusirtó és kémprogramirtó áll rendelkezésünkre, melyek letölthetők. Bővebben a http://internetbiztonsag.lap.hu/ olvashat ezekről.

Mire érdemes még odafigyelni?

Nem elég az előbb ismertetett vírusirtó, kémprogramirtó és tűzfal használata, hiába védekezünk, ha figyelmetlenségünk által csalás áldozataivá válunk internetes tevékenységünk közben. Fontos, hogy:

  • Ne adjuk ki személyes adatainkat e-mailben vagy a weben, ha nem ismerjük a kérő személyt.
  • E-kereskedelem esetén érdemes a kereskedőről információkat gyűjteni. Pl. régóta van-e a piacon, megbízható-e, használ-e titkosítást. Többnyire saját gépünket használjuk erre a célra, ne nyilvános helyeken rendeljünk. Ha sokat vásárolunk interneten keresztül, érdemes webkártyát készíttetni.
  • A csatolt fájlokat akkor nyissuk csak meg, ha biztosak vagyunk annak eredetében.

Érdemes még kiemelni a védett webhely fogalmát is, hiszen ezzel is sokszor találkozunk az interneten, és magunk is készíthetünk ilyen oldalt. Ezek az oldalak úgynevezett dinamikus weboldalak, hiszen egy megadott felhasználónévvel és jelszóval juthatunk csak el a kívánt oldalra. Tehát nem akárki léphet be.

A digitális tanúsítvány is része lett életünknek, hiszen használatos pl. adóbevallások esetén is. Ez úgy működik, hogy az aláírni kívánt dokumentumról a szerzője egyedi titkos kulcs alapján úgynevezett lenyomatot készít, ezt a lenyomatot (ez a digitális aláírás) csatolja az eredetihez, és együtt küldi el elektronikusan a megfelelő helyre. Ha ott ellenőrizni szeretnék a lenyomatot, akkor az internetről letöltik a küldő nyilvános kulcsát. Azonban azt is ellenőrizni kell, hogy nem törték-e fel és nem hamisították-e a nyilvános kulcsot tartalmazó weboldalt. Erre szolgál a digitális tanúsítvány, mely egy másik hatóság gépén van, és tartalmazza a cégek legfontosabb adatait és nyilvános kulcsukat. A digitális aláírások ellenőrzésekor használják azokat.


iDevice ikon Kiegészítő ismeretek

További érdekes cikkeket és ismereteket olvashat a témáról a következő linkekre kattintva: