1.5. A World Wide Web

iDevice ikon

A különböző internetszolgáltatások legtöbbjéhez alkalmazható információkeresési eszköz: ez a böngésző, a webbrowser. Használata során a felhasználónak lehetősége nyílik, hogy a weben található szövegeket, képeket stb. - más néven weboldalakat - megnézhesse.

A weboldal eléréséhez meg kell adnunk a böngészőnek, hogyan találja meg az oldalt. Az internetes eszközök lehetnek FTP-szerverek, amelyek letölthető fájlokat tartalmaznak, vagy webszerverek, ezek távoli számítógépek, amelyek a böngésző által megjelenített weboldalakat tárolják. Az elérési módok között a különbség az információtovábbítás módjában van: az FTP-szervert FTP-protokoll segítségével, míg a webszervert a http-protokollal lehet elérni. (Ezeket már az Internet fogalmak és szakkifejezések résznél is kiemeltem.)

A WWW (World Wide Web) a webet kiszolgáló szervereket jelöli. A web 1991-ben vált közvetlenül elérhetővé.


iDevice ikon Megjegyzés

A webet Tim Berners-Lee találta ki. Ha többet szeretne tudni róla, kattintson a linkre.

11. ábra  
WWW a kezdetekben

Az első magyarországi WWW-szerver, a www.fsz.bme.hu 1993-ban indult.



iDevice ikon

A WWW a levelezés mellett az internethálózat legfontosabb alkalmazása. Több millió weboldalból épül fel különböző szervereken, az egész világon. Három szabványon, protokollon alapul:

  • A HTTP (HyperText Transfer Protocol): megadja, hogyan küld egymásnak információt a böngésző és a kiszolgáló.
  • Az URL (univerzális erőforrás-azonosító, Uniform Resource Locator): minden oldalnak van egy webcíme, más néven URL-je. Ez a cím meghatározza a protokollt, amit a kommunikációhoz használunk; megadja a gép vagy tartomány nevét, a hálózati port számát, és a fájlhoz vezető elérési utat.
  • A HTML (hipertext leíró nyelv, Hyper Text Markup Language): a hypertext segítségével, mely hivatkozást tartalmaz, létrejön egy információs rendszer, az előbb említett URL-t használva.

A HTML oldal neve homepage. Egy HTML oldal legfőbb ismérve, hogy információt tartalmaz. Ez az információ bármi lehet, legyen az egy könyv egy oldala, bármilyen ismertető szöveg, vagy éppen hanganyag vagy animáció, esetleg egy fényképalbum vagy hirdetés. A dolog legnagyobb előnye a nyilvánosság, az, ahogy bárki teljesen egyszerűen és hétköznapi módon hozzáférhet más által írt HTML oldalakhoz, és bárki írhat HTML oldalakat.

Pl.: http://www.szamalk.hu/szakkozep

A HTTP határozza meg a használandó protokollt. A protokoll neve után kettőspontot kell használni. A mai böngészőkben már nem kell kiírni a http előtagot, anélkül is elérhetjük a kívánt weblapot.

A // utáni rész a célgép tartományneve. www.szamalk.hu. (A tartománynév kialakításának módját már megismerhette az olvasó a Internet fogalmak és szakkifejezések részben.) A tartománynevet sokszor hosztnévnek is nevezik.

A /szakkepzes a kért elérési út a célgépen. Ez a rész mindig a perjellel kezdődik.

A WWW-n való kereséshez böngészőt érdemes használni. A webböngészők a webszerverekkel HTTP-protokollon keresztül kommunikálnak. A HTTP segítségével a böngészők adatokat küldhetnek a webszervereknek, valamint weblapokat tölthetnek le róluk.

Statisztikai adatok is alátámasztják, hogy a webböngészőket nagyon sok ember használja az internetezése során, erről egy ábrát láthat:

 

12. ábra   
A WIP (World Internet Projekt) 2005. szeptember-októberi felmérésének adatai

Manapság számos böngésző létezik, ezekkel részletesebben a Web böngészése című részben ismerkedhet meg.