2.2.2. A Mozilla Firefox böngészőprogram felépítése

iDevice ikon

Mivel nem mindenki számára elérhető a Windows Internet 7.0, ezért szeretném ismertetni a hasonló tulajdonsággal rendelkező Firefox programot.

A Firefox funkciói

  • Többlapos böngészését tesz lehetővé, lehetőség van arra is, hogy weboldalak csoportját állítsuk be kezdőlapnak.
  • Letöltéskezelő: a letöltéseket egy ablakba szervezi.
  • Adathalászat elleni védelem.
  • Beépített keresési szolgáltatások (Google, Yahoo!, Answer.com).
  • RSS hírolvasó.
  • Élő könyvjelzők: amennyiben a könyvjelzővel ellátott weboldal frissül, akkor az élő könyvjelzők is frissülnek.

A Firefox első telepítésekor lefutó importálás varázsló importálja az Internet Explorer beállításait, többek közt a kedvenceket, sütiket (cookie), tárolt jelszavakat és más adatokat.

Az Internet Explorer és a Mozilla Firefox szóhasználata közötti különbségek:

 

44. ábra
A Firefox letöltéskezelője

A letöltéskezelő tartalmazza az előre, hátra, újratöltés és leállítás, kezdőlap gombokat. Ezek mellett található a címmező és a beépített keresőmező is.

Az Internet Explorerben láthattuk, hogy az adott nyitott lap mögött található volt egy fül, melyre rákattintva új lapot nyithattunk. Ez a lehetőség a Firefox esetén nem ennyire szembetűnő. De a Firefox is természetesen füles böngésző, a Fájl/Új lap vagy Ctrl+T billentyűvel nyitható új lap. De lehetőség van még ikon elhelyezésére is az eszköztárra, ha a nézet menü/eszköztárak/testreszabás parancsára kattintunk (vagy jobb klikk az eszköztáron és testreszabás). Innen „kihúzva" már könnyen nyithatunk újabb lapokat egy kattintással. Viszont ha már két lap nyitva van, akkor elég az ablak melletti sorra kettőt kattintani, és ezáltal is újabb lap nyitható meg.

45. ábra
A Firefox eszköztárának testreszabása

46. ábra
A Firefox többlapos megjelenítése

Az RSS hírcsatorna kezelése is egy kicsit bonyolultabb, mint az IE 7.0 verziójánál, ott egy ikon szolgált erre. Itt viszont a Könyvjelzők/Könyvjelzők kezelése menübe kell belépni, majd a Fájl/Új élő könyvjelzőben megadni a kívánt hírcsatornát.

47. ábra
Élő könyvjelző tulajdonságainak beállítása

Nézzük akkor meg a program felépítését: az alapvető funkciók mindegyik böngészőprogramban ugyanúgy működnek.

48. ábra
Firefox nyitóablaka

A program indulásakor egy kezdő weboldal nyílik meg, a nyitóoldal beállításának megfelelően. Ez beállítható az Eszközök/Beállítások/Főlap regiszterfülön.

49. ábra
Firefox nyitóablakának beállítása

Az ablak felépítése hasonló más alkalmazások megjelenéséhez: a legfelső sorban található a bal felső sarokban a program (Mozilla Firefox) és az aktuális oldal neve. Majd a menüsor és az eszközsorok találhatók. A Firefoxban a menüsor alatt található a címmező, az Internet Explorer 7.0 esetén pedig rögtön az ablak neve alatt található a címsor. Ide kell begépelni azt a címet (URL), amit meg kívánunk nézni, és itt tekinthetjük meg az aktuális oldalunk címét. A cím beírása után Entert kell ütni. Az ablak alján található az állapotsor. Itt az oldal letöltésére szolgáló információkat láthatjuk. Pl.: várakozás, adatátvitel a következő helyre, kész.

50. ábra
Az Internet Explorer 7.0 állapotsora

51. ábra
A Firefox állapotsora

Itt az Internet Explorer 7.0 több szolgáltatást nyújt: mutatja a biztonsági jelzőket, az adatvédelmi jelentéseket, és az Internet ikonra kettőt kattintva az Internetbiztonság tulajdonságait lehet beállítani.

Az oldalak letöltését egy adott jel (,) forgása jelzi, mely az Internet Explorer 7.0 esetén a lap fülén, a Firefox böngészőnél pedig a jobb felső sarokban található, addig, amíg nincs több lap megnyitva. Ha ez megtörtént, akkor ott is a lap fülén figyelhető meg, hogy a letöltés tart-e még.

Nemrég jelent meg a Firefox 3.0 harmadik alfaverziója. Újdonságok:

  • Offline munkavégzés továbbfejlesztése;
  • Több képernyő- és nyomtatási felbontási lehetőség;
  • Kevesebb erőforrás felhasználásával gyorsabb letöltés.

Az Mozilla Firefox új verziója itt letölthető.