1.2. Strukturált kábelezési rendszer felépítése

iDevice ikon

A strukturált kábelezési rendszer hierarchikus csillag topológiára épülő, moduláris, integrált kommunikációs kábelezési rendszer, épületen belül, vagy épületek között.

A strukturált kábelezési rendszer tartalmazza a kábeleket, rendezőket és csatlakozókat, valamint mindazon eszközöket, amelyek ahhoz szükségesek, hogy a rendszer kapcsolatot tartson a külső telefon és adathálózatokkal, és kapcsolódni tudjon a végberendezésekhez. A kábelezési rendszernek nem része a telefonközpont (PBX), a számítógép-hálózati aktív elemek (HUB-ok, Switch-ek, Router-ek), a telefonkészülékek és a munkaállomások sem.

A strukturált kábelezés több alrendszerre osztható:

  • épületek közötti alrendszerre,
  • vertikális alrendszerre (felszálló ág), és
  • horizontális alrendszerre.

1. ábra.
A strukturált kábelezés szakaszai

Az egyes rendszerek között az elosztók biztosítják a megfelelő tagolást. A régi hálózatokban a nagyelosztó volt az a kültéri elosztási pont, ahonnan az egyes épületek elérhetővé váltak. A mai rendszerekben, amikor a többszolgáltatós, saját hálózattal rendelkező nagy üzleti „előfizetők" megjelentek, már a rendszerelosztó lesz a betáplálási pont.

Az egyes épületekben a bejövő kábel az épületelosztóra kerül, melynek feladata a felszálló ágak szerinti szétosztás és a kültéri és beltéri pont illesztése. Az emeleteken egy újabb elosztási pont található, ez az emeleti elosztó.

Az épületek közötti alrendszer biztosítja a területen lévő épületek közti kommunikációt. Az alrendszer tartalmazza a hagyományos kábelezést, optikai kábelezést, elektromos védelmi eszközöket, vagy esetenként a mikrohullámú vagy infravörös átviteli eszközöket.

Leggyakrabban az optikai kábeleket alkalmazzák, mert nagy távolságok hidalhatók át vele jó minőségben és érzéketlenek az elektromágneses zajokkal szemben. Ez az alrendszer az istolyban (kábel fogadására kialakított terem) vagy az épület géptermében csatlakozik a beltéri kábelekhez.

A felszálló-, vagy vertikális alrendszer egy sok érpáras kábellel megoldott kábelezés az épületelosztó és az emeletenkénti elosztó pontok között. A felszálló alrendszer réz és optikai kábelekből egyaránt kiépíthető, vagy esetenként ezek kombinációjából is állhat. A kábeleket gégecsőben vagy csatornában kell vezetni és emeletenként rögzíteni. Az emeleteket egymástól légmentesen el kell zárni a tűzszakaszolás miatt.

A rézkábelek árnyékolatlan csavart érpárúak. Hang és hasonló alkalmazásokra kis sávszélességűek, adatátvitelre CAT5e, vagy gigabitesek. A nagysebességű rézkábelek hossza nem haladhatja meg a 90 m-t. Nagyobb távolságokra optikai kábel használandó.

Ez az alrendszer magába foglalja:

  • a gépteremben (istolyban) elhelyezett telekommunikációs rendező és a vertikális, (esetlegesen horizontális) rendezők közötti kábelezést,
  • a gépterem és a hálózat interfészei közötti kábelezést,
  • az egyes telekommunikációs rendezők közötti kábelezést, valamint
  • a gépterem és a számítógép terem között kiépített kábeleket.

A horizontális alrendszer köti össze a felszálló alrendszert a munkahelyekkel. A horizontális alrendszer minden egyes szinten megtalálható. Magába foglalja a végponti csatlakozókat és a rendezővel összekötő kábeleket. Amennyiben az átviteli sebesség megkívánja, optikai kábelek is használhatóak.

A végponti csatlakozóknak nagyon nagy választéka áll rendelkezésre. Általában UTP Cat5E rézkábelekhez árnyékolt, vagy árnyékolatlan csatlakozók alkalmazhatók. Optikai kábelek esetén LC, vagy SC csatlakozók állnak rendelkezésre.

A horizontális kábelezés megvalósítása a legváltozatosabb. Ennek oka, hogy a rendszertől elvárják, hogy minél közelebbi csatlakozási pontokat építsen ki a felhasználói berendezésekhez, de ezek a kábelek rejtve maradjanak. Leggyakoribb a falra szerelhető kábelcsatorna alkalmazása, de vihető a kábel a falba előre kiépített csatornákban, az álmennyezet felett, vagy az álpadló alatt is. A legújabb kiépítésekben már alkalmaznak vezetéknélküli megoldásokat is (WLAN, infraoptika stb.).