Bevezetés

iDevice ikon

Ez a tananyagmodul a leggyakrabban előforduló jogi témákkal foglalkozik.

 

Az első fejezetben áttekintjük a jogi tanulmányokhoz szükséges legfontosabb fogalmakat. Az államszervezet berendezkedése után magának a jognak a fogalmát elemezzük, kitérve a jogszabályi hierarchia és a jogforrások fontosságára, valamint a jogértelmezés szabályaira. A jogrendszer áttekintése érdekében szükséges ismerni az alapvető jogágakat is, a jogforrások magasabb szintű alkalmazásához pedig jó tudni, hogy az Európai Unió által alkotott közösségi jog előbbséget élvez a tagállami joggal szemben, és közvetlenül alkalmazandó az egyes tagállamokban.

 

A második fejezet a polgári jog leglényegesebb szabályait elemzi, meghatározva elsőként a polgári jog alapelveit, majd pedig áttér a kötelmi jogra és azon belül is a szerződések jogára. A szerződések körében fontos ismerni azok alakját, létrejöttét és észrevenni azokat a fogyatékosságokat, melyekre tekintettel egy szerződés semmisnek vagy megtámadhatónak tekinthető. A teljesítési képesség biztosítékaként vagy a szerződés megerősítése érdekében érdemes alkalmazni a szerződést biztosító mellékkötelezettségeket. Bármely alanyi oldalán is legyünk egy szerződésnek, tisztában kell lennünk a szerződésszegés következményeivel és a felelősséggel. E fejezet végén pár szerződésfajta kiemelten is tárgyalásra kerül majd.

 

A harmadik fejezet a gazdasági társaságokra vonatkozó legfontosabb szabályokat tekinti át, kezdve a gazdasági társaságok közös szabályaival, úgymint a társaságok szervei, megalakulásuk és megszűnésük. Az egyes társasági formákon belül a közkereseti és betéti társasággal, a korlátolt felelősségű társasággal és a részvénytársasággal foglalkozunk. Végezetül az egyéni vállalkozás és egyéni cég szabályainak körvonalazásával zárul a fejezet.

 

A negyedik fejezet foglalkozik a munkaviszony létesítésének és megszűnésének legfontosabb szabályaival, valamint a munkáltató és munkavállaló felelősségével, a munkaidő és pihenőidő munkavállalót védő szabályainak részletezésével.

 

A tananyag ötödik fejezete összefoglalja a jogérvényesítés legfontosabb szabályait. Az önhatalmú jogérvényesítés csak igen szűk körben alkalmazható: amennyiben a felek nem tudnak megegyezni peren kívül, a kis összegű követelések fizetési meghagyás útján, míg egyéb követelések polgári peres úton érvényesíthetők. A jogerős döntések meghozatalát követően egy külön eljárásban kerül sor a végrehajtásra. Gazdasági társaságokkal szembeni igények érvényesítésének leghatékonyabb eszköze a felszámolási eljárás.

 

Minden fejezet végén rövid összefoglalás, valamint ellenőrző kérdéssor található. A tanulást segíti egy Fogalomtár és egy Ajánlott irodalomjegyzék is. Tudása végső ellenőrzésére a teljes tananyag végén egy Mintavizsgasort is talál.

 

Munkájához sok sikert kívánunk!