1.2. Jelzéshálózati alapfogalmak

iDevice ikon

A közös csatornás jelzéshálózatot a jelzéspontok és az azokat összekötő jelzésáramkörök alkotják. A jelzéspont (SP, Signaling Point) fizikailag a telefonközpont része, de a jelzéshálózatban mint önálló egységre hivatkozunk. A jelzéspontokat összekötjük trönkökkel és linkkel. A közvetlen összeköttetés neve hozzárendelt (Associated) jelzésmód. Az ilyen hálózatból a szövevényes hálózat kialakítása következik.

2. ábra
Hozzárendelt jelzésmód

Az ábrán a kvázi-hozzárendelt (Quasi-associated) jelzésmód látható. Az jelzéstovábbító pont STP (Signal Transfer Point) a jelzéslinkeket kapcsolja össze. A beszéd továbbítása a jelzéspontokon keresztül történik. A jelzéslink tehát független a forgalmi úttól. Az ilyen hálózat a csillag rendszerre utal.

3. ábra
Kvázi-hozzárendelt jelzésmód

A jelzéspontokat (telefonközpontokat) minden országon belül egyedi 14 bites azonosítóval jelölik. A hívott jelzéspontját DPC-nek (Destination Point Code) célállomás pontnak nevezik. A hívó SPC-je az OPC (Originating Point Code), a kezdeményezési pont kódja.

A közös csatornás jelzésrendszer funkcionális elemei

4. ábra
A jelzéspont elemei

SCCP (Signaling Connection összeköttetés vezérlő

TC (Transaction Capabilities) tranzakciós képességek

OMAP (Operation and Maintenance Application Part) Üzemviteli és fenntartási egység

INAP (Intelligent Network Application Part) Intelligens hálózat alkalmazási egység

CC (Call Control) Hívásirányítás

A hálózat összes központja ilyen jelzéspont. Az üzenetet és a címzést az ISUP állítja elő és küldi a másik központ ISUP-ja felé. Az üzenetet az MTP továbbítja a jelzéshálózaton keresztül, amit a másik MTP vesz és továbbít a saját ISUP-jának. Az MTP minden jelzéspont szükséges része. Ha egy jelzéspontban csak MTP található, nincs ISUP, akkor az csak jelzéstovábbító pontként működhet.


iDevice ikon Olvasnivaló

Intelligens hálózati és mobil jelzéspontok

Az intelligens és mobil hálózatokban jellemző a nem-áramkörrel kapcsolatos jelzésinformációk kezelésének igénye. Ilyen jelzés kommunikációihoz minden kezdeményező és rendeltetési jelzéspontban szükséges az SCCP, amely kiegészíti az MTP szolgáltatásait. (Pl. globális cím traszláció, ami egy hívószámból egy DP kijelölését jelenti.) Szükséges még a TCAP egység és az arra épülő alkalmazásfüggő alkalmazói egység (pl. MAP).

Jelzésrelé pont

A jelzésrelé pont (SPR, Signaling Point Relay), más néven SCCP relé funkció jelzéshálózati szempontból legfontosabb, általános esete a kapuközpont, pl. egy nemzetközi központ. Itt az SCCP biztosítja a nem-áramkörrel kapcsolatos jelzésinformációk átemelését a hálózat határán. Önálló jelzésrelé pont is lehetséges, melyben nincs ISUP, csak MTP és SCCP.

Jelzésvégpont (SEP, Signaling End Point), ha a jelzéspont más jelzéspontoknak címzett üzenetek kezelését nem végzi. Jelzéstovábbító pont (STP, Signaling Transfer Point), ha a jelzéspont más jelzéspontoknak címzett üzenetek kezelését is végzi. Az olyan jelzéstovábbító pontot, mely ISUP-ot is igénybe vesz, integrált STP-nek nevezzük.

5. ábra
Jelzéstovábbítás