1.6. Hibajavítás

iDevice ikon

A hibajavításra két módszer van: az alap hibajavítás (Basic Error Correction) és a PCR, Preventive Cyclic Retransmission, vagyis megelőző ciklikus újraátvitel.

Alap hibajavítás

Az alap hibajavítás olyan összeköttetéseken használható, ahol az egyirányú üzenetkésleltetés nem haladja meg a 15 ms-ot.

Ez egy pozitív-negatív nyugtázáson alapuló, újraátvitellel megvalósított hibajavítási eljárás. Erre a No.7-es jelzésrendszer az FSN, FIB, BSN és BIB üzenetmezőket használja. Az FSN az előre küldött üzenetek sorszámát jelöli. A vételi oldal BSN-ként mindig visszaküldi az utoljára helyesen vett üzenet FSN-jét.

A FIB és BIB indikátor bitek a negatív és pozitív nyugtázás megkülönböztetésére szolgálnak Ha egy üzenet megérkezett és a vevő oldal pozitív nyugtát akar küldeni, akkor a nyugtázó üzenetben a BIB értékét a vett FIB értékével megegyezőre állítja be. Negatív nyugtázás esetén ennek a fordítottja történik. Amennyiben a BIB és FIB bit értéke megegyezik, akkor jó volt a vétel. Eltérő CK esetén ellentétes lesz a BIB és a FIB értéke, újra küldi az üzenetet.

7. ábra
Példa alap hibajavításra

Az első előre küldött üzenetre az első hátra irányuló jelzés érezik. A második előre küldött üzenet hibás, ezért a hátraküldött jelzés az utoljára hibátlanul vett üzenet sorszámaként FSN=1-et küld. A BIB értékét megváltoztatja a vevő, ezzel jelzi a hibát. Az adó újra elküldi a második üzenetet, amit a vevő a válaszüzenettel elfogad. Az adó a vett BIB értékéhez igazítja a FIB-et, ezzel jelezve, hogy a választ jól vette.

Megelőző ciklikus újraátvitel

Ha az egyirányú üzenetkésleltetés meghaladja a 15 ms-ot (műholdas kapcsolat), akkor a PCR eljárást alkalmazzák. A késleltetés miatt nincs válasz minden előre küldött jelre. Több elküldött jelre egy megerősítő nyugta érkezik, ami jelzi, hogy vette az üzeneteket. Negatív nyugta nincs, csak pozitív. Ha nem érkezik nyugta, akkor az adó újra elküldi előre az üzeneteket.