1.2. A minőséget a programozás egyes korszakaiban

iDevice ikon

Mi jelentette a minőséget a programozás egyes korszakaiban?

  • A múlt század negyvenes éveiben sikerként kellett elkönyvelni, ha a program működött. A programozás nem volt önálló tevékenység, a számítógépet ugyanazok a személyek programozták, akik megtervezték és megépítették. A programozás egyetlen eszköze a gépi kód volt.
  • Az ötvenes években már megjelentek az első számítógépgyártók, de a programozás még mindig nem vált önálló munkakörré. A programozást megkönnyítette az assembly és az első magas szintű nyelvek megjelenése, közöttük az egyik legsikeresebb a FORTRAN. A szűkös hardver erőforrások miatt a program minőségének legfőbb ismérve a hatékonyság volt.
  • A hatvanas években rohamosan megnőtt a programnyelvek száma. A memória és a sebesség már nem jelentett olyan mérvű korlátot, mint korábban, eljött a programozói tehetség kibontakozásának korszaka. A program minőségének ismérve az ötletesség, a kód annál jobb, minél kifejezőbb, minél látványosabb.
  • A hetvenes évek elején már látszott, hogy a programok minőségét nem lehet a kód „szépségével" azonosítani (az sem árt, ha a program helyesen) működik. A figyelem középpontjába kerül a program helyességének vizsgálata, és erősödik törekvés az erőforrásokkal való takarékosságra: jó lenne az elkészült kódokat újra hasznosítani. A minőségi ismérvek: a helyesség és az eszközfüggetlenség.
  • A nyolcvanas években egy ígéretes válasz a komplexitás, a bonyolultság okozta problémákra: a strukturált programozás. A minőség legfőbb ismérve a strukturáltság és a modularitás. De eközben a minőségi követelmények megfogalmazása központi kérdéssé válik, rendszerszemléletet követel, nemzetközi szabványokban jelenik meg. Erre az időszakra esik az első szoftverfejlesztési módszertanok kidolgozása.
  • A kilencvenes években az objektum-orientált programozási módszertan (OOP) megjelenése jelenti a forradalmi újítást. Az OOP nem új programnyelv, hanem átfogó szemléletváltás a tervezésben és kódolásban egyaránt.
  • A huszonegyedik század elejére az internet jelenti a korszakváltást, és az új programozási technológia a webes alkalmazások fejlesztésére irányul. Az elmúlt évtizedek eredményei integrált fejlesztői környezetek szolgáltatásaiban ötvöződnek, és fejlett programfejlesztési támogatás biztosítja a minőségi követelményekhez, szabványokhoz való igazodást

A felsorolt korszakok mindegyike hozott olyan eredményt, ami jelentős előrelépésnek számított. A létrejött jellemző minőségi mutatók részben átnyúlnak a következő korszakokra is. Több esetben egy egész évtizednek kellett eltelnie ahhoz, hogy a szoftverfejlesztők elfogadják és széleskörűen használják ezeket. De ha szeretnénk megnevezni azokat az elemeket, amelyek alapvető szemléletváltást, és robbanásszerű fejlődést eredményeztek, akkor a strukturált programozást, és az objektumorientált tervezési és programozási módszereket kell kiemelnünk, azzal a megjegyzéssel, hogy a mai programnyelvek mindkét megközelítés elemeit ötvözik.