Összefoglalás

iDevice ikon

Tananyagunk három tartalmi részben tárgyalja a projektmenedzsment témakört. E témakörben sok fiatalnak és felnőttnek kell ismeretet és alkalmazási gyakorlatot szerezni a valamely szakma tanulási folyamatában. Figyelembe véve az új OKJ szakmák követelménymoduljait, több elemzést végeztünk, hogy minél több szakmához tudjunk alkalmazható taneszközt biztosítani mind a tanárok, oktatók, mind pedig a tanulók számára. Azt gondoljuk, hogy a 1143-06 és a 1181-06 követelménymodulokhoz e témakörben sikerült olyan tananyagot biztosítani, mely az elméleti és gyakorlati felkészítést, a tanulást, gyakorlást és önellenőrzést egyaránt szolgálja. Meggyőződésünk továbbá, hogy azoknak is sikerül segíteni az eredményes felkészülésben, akiknek nem e két követelménymodul szerint, de tanítani vagy tanulni kell a projektmenedzsment témakört. Mit tartalmaz a tananyag három tematikus része?

Az első kötetben azokkal az alapokkal ismertettük meg az olvasót, melyek mind szakmai szókincsként, mind fogalommagyarázatként szükségesek voltak a további részek megértéséhez. Ehhez a tematikus részhez tartozik minden olyan elméleti ismeret, mely a projektek életciklusának ismertetését, a projekttervezés és az elemzés módszertanát tartalmazza. Ebben a részben találták meg az elemzéshez, tervezéshez (azok egy-egy feladatához) alkalmazható eszközöket is, melyek elengedhetetlenek a projektmenedzsment feladatok elvégzéséhez, akár manuálisan, akár számítógéppel végezzük azokat.

Minden projekt teljes életciklusában a legfontosabb munka a dokumentálás. Megismerhették az elemzési és tervezési szakasz minden dokumentumát, azok tartalmi és formai követelményeit (minden dokumentumra konkrét példákat is a találtak). Ez a rész kiemelt és fontos tartalom, hiszen egy projektmunkát az elejétől a végéig folyamatosan dokumentálni kell, ez elengedhetetlen a visszacsatolás, az ellenőrzés, az esetleges szükséges beavatkozás és a minőségbiztosítás miatt egyaránt.

A második kötet nagy részben a számítógépes projektirányításról fog szólni. Arra törekedtünk, hogy minél több gyakorlati útmutatót adjunk a szoftveres beállításokhoz, a kezeléshez és az egyes funkciók használatához. Ezért is választottuk azt a megoldást, hogy egy konkrét feladat megoldását vezetjük végig, ezáltal Önök a gyakorlatban, a feladatot követve tanulják meg a szoftver alkalmazását. Felhívjuk a figyelmet arra, hogy e fejezet bevezetőjében ingyenesen letölthető szoftvereket is ajánlunk. (Erre abban az esetben lehet szükség, mennyiben Önök nem rendelkeznek jogtisztán a könyv által részletesen bemutatott szoftverrel - MS-Projekt 2003 vagy 2007-es verziója.) A kisebbik rész olyan specifikus tematika alapján készült, mely a követelménymodulok tartalmát tekintve a 1143-06 modulban szerepel kötelezően. E szerint a diákoknak a projektek minőségbiztosításának leglényegesebb kérdéseit is meg kell ismerniük. Jól kapcsolódik az előző fejezetekhez a speciális, informatikai projektek sajátosságainak összefoglalója az utolsó fejezetben, melyet elsősorban az informatikus hallgatóknak ajánlunk.

A tananyagban minden egység végén önellenőrző kérdéseket találnak, melyekből a tanárok, oktatók akár vizsgakérdéseket is összeállíthatnak. Nekik javasoljuk, hogy a szakmai nyelvi kommunikáció fejlesztése érdekében alkalmazzák és követeljék meg a terminológiai szótárban is szereplő - a témához szorosan kapcsolódó - kifejezések és fogalmak ismeretét és helyes használatát magyar nyelven is.