2.4. A szoftverszerződések

iDevice ikon

A szoftverszerződésekben tudják a felek konkretizálni a szerzői jogi jogszabályok által biztosított általános védelmi intézkedéseket, a védelem alkalmazásának eseti módját, valamint számos egyéb kérdést.

A szoftverszerződés viszonylag új szerződés típusnak számít, az alkalmazott rendelkezések szabványosítása, a garanciarendszer kiépítése még folyamatban van. A polgári jog által elismert és biztosított szerződési szabadság elve a szoftverekkel kapcsolatos szerződésekre is érvényes. Így a felek megállapodásán múlik a szerződés számos alaki és tartalmi kérdésének rendezése.

A szoftverszerződés alanyai a program-fejlesztő és a felhasználó (megrendelő), akikre az általuk kötött megállapodás alapján számos - fő és járulékos - kötelezettség hárul. A fejlesztőt terhelő főkötelezettség a szoftver, a programterv, illetve a dokumentáció elkészítése és átadása, járulékos kötelezettség általában a program „üzembe helyezése", telepítése a felhasználó rendszerére, a szükséges beállítások elvégzése, a felhasználó betanítása a szoftver rendeltetésszerű használatára. Gyakori az az eset, hogy a megrendelő kiköti a program bizonyos időközönkénti, fejlesztő általi, felülvizsgálatát, frissítését. A felhasználó főkötelezettségét a szerződésben meghatározott szoftver átvétele és a díjfizetés jelenti. Járulékos kötelezettség lehet a fejlesztő által meghatározott - a program megfelelő futtatásához szükséges - hardverkonfiguráció beszerzése. A felek az átadás-átvétel körülményeit, esetleges kifogásokat, megjegyzéseket általában jegyzőkönyvbe foglalják.

A szoftver fejlesztési szerződés mindig új programalkotás létrehozására irányul, vagy jelentheti egy, már létező program lényeges átalakítását, az adott felhasználó részére történő testreszabását. A szoftver hasznosítási szerződés lényege a már meglévő program egyedi feltételek szerinti felhasználásának biztosítása. Általában nagyobb cégek, állami hivataloknál van szükség erre a szerződés típusra. A kereskedelmi programok példányainak nagy tömegben történő értékesítésére az ún. szoftver blankettaszerződést alkalmazzák, mint szabványosított szerződési feltételeket tartalmazó megállapodást. A szerződési blanketta átadása, illetve átvétele hozza létre a felhasználói jogviszonyt. E szerződéseket gyakran maga a programalkotás tartalmazza, és a felhasználó a telepítés előtt ismerheti meg a tartalmát. A felhasználó a szerződési feltételeken nem változtathat, csak arról dönthet, elfogadja-e a szerződést vagy sem. Ezt a megoldást előszeretettel alkalmazza például a Microsoft cég az operációs rendszereinél, és egyéb termékeinél.

A felhasználói jogviszonyt keletkeztető szerződések általában a szoftver telepítését és használatát teszik lehetővé. A felhasználás lehetőségét korlátozza az az esetek többségében alkalmazott megszorító intézkedés, hogy a felhasználó a szoftverterméket egy számítógépre jogosult telepíteni, és azon használni. Hálózati installálás csak erre vonatkozó kifejezett rendelkezés esetén végezhető. Ilyen rendelkezés hiányában a hálózatba kötött gépek mindegyikére külön-külön kell szoftvert „vásárolni".

A szoftvertermék licence egyidejűleg több számítógépen történő futtatásra nem osztható meg. Amennyiben a fejlesztő nem mellékel a programhoz biztonsági másolatot, a szerződések rendelkeznek általában (kizárólag!) egy biztonsági másolat elkészítésének lehetőségéről. Általában a szerződés tartalmazza a szoftver bérbe-, haszonkölcsönbe adásának szerzői jogi tilalmát, továbbá - hacsak kifejezetten nem tiltja - a szoftvertermék átruházásának feltételeit. Az egyik felhasználó akkor adhatja át a programot a másiknak, ha a másik felhasználó elfogadja a szoftver-szerződés feltételeit, részére át kell adni a szoftvermű példányát, beleértve a kiegészítő dokumentációt, leírásokat, biztonsági másolatot, származási bizonylatokat.