3.1.2. Az elektronikus készülékek elvi felépítése

iDevice ikon

20. ábra
Az elektronikus készülékek felépítése

 

  1. Az a - b ágra egy kondenzátorral sorosan a hívásjelző kapcsolódik. A váltakozó áramú csengetőáramot az IC 1 egyenirányítja és működteti a piezoelektromos átalakítót.
  2. A túlfeszültség elleni védelem a káros feszültséglökésektől védi a készüléket. Általában zener diódákat, vagy varisztorokat alkalmaznak, de vannak speciálisan erre a feladatra tervezett integrált áramkörök is.
    Ilyen pl. az SL 5120-as IC. Az IC 120 V-nál kapcsol be, hirtelen lecsökken az ellenállása, és leesik a rajta lévő feszültség. Bekapcsolási ellenállása kisebb lesz, mint 0,4 . Ha az árama egy meghatározott érték alá kerül, (azaz nincs túlterhelve), az áramkör automatikusan kikapcsol.
  3. A Graetz állandó polaritást (a ág + , b ág -) ad a beszédáramkörnek és a hívóműnek. A mikrofontáplálás egyenárammal történik, tehát a Graetz nem egyenirányító szerepet tölt be.
  4. A zener-dióda állandó nagyságú tápfeszültséget állít be az IC 2 és az IC 3 számára.
  5. Az IC 2 a beszédáramkör, ami tetszőleges mikrofonnal és hallgatóval kapcsolható össze. A beszédáramkör végzi az önhangcsökkentést, valamint a vonaláramtól függő adás-és vételirányú erősítők szintjének a szabályozását.
  6. Az IC 3 a DTMF- hívómű, amelynek a jelét a beszédáramkör juttatja a vonalra.
  7. A hívómű memóriájához szükséges elem. A dióda a rosszul behelyezett elem ellentétes polaritásától védi a hívómű áramkörét.