3.1.3. A komfort készülékek kezelése és szolgáltatásai

iDevice ikon

A komfort készülékek mikroprocesszoros vezérlésűek, általában folyadékkristályos kijelzővel rendelkeznek, és számos kényelmi szolgáltatást nyújtanak. A 3x4-es billentyűmátrixon felül használnak még speciális gombokat is. Az alábbiakban a legjellemzőbb szolgáltatásokat tekintjük át.

 

  1. Hívásismétlés - csaknem valamennyi elektronikus készülék biztosítja az utoljára tárcsázott szám tárolását legalább 30 percig (a komfort készülékek tetszőleges ideig). A hívásismétlő gomb, (REDIAL) megnyomásával ismételhető a legutolsó számsorozat.
  2. Írás a memóriába - a memóriába való beíráshoz általában a STORE megnyomása után a hívószám billentyűzése következik, majd a memóriahely kijelölése. Az előfizetői számokat a 0 - 9 gombokhoz (10 lehetőség), vagy külön erre a célra használt memóriagombokhoz rendelhetjük. Ez utóbbit közvetlen tárolásnak (direct call) nevezzük. A számsorozat a hívómű típusától függően nem állhat 16 - 23 számjegynél több tagból.
  3. Tárcsázás memóriából - rövidített kódú hívásnak nevezzük azt, amikor a kiválasztott memóriahelyek egyikét használjuk. Felhívjuk a figyelmet arra, hogy ez nem rövidített hívás, hiszen a központ a hívószám összes számjegyét megkapja.
  4. Beszélgetés alatti hívószámtárolás - a hívott szám egy speciális memóriahelyre tárolható. Foglalt esetben egy gomb lenyomásával megismételhető a hívás. Ez annyiban más, mint a REDIAL, hogy az itt rögzített szám a felülírásig itt marad, közben más számok hívhatók.
  5. Törlés - hívószám tárolásakor hiba esetén a CLEAR lenyomásával törölhető a hibás szám. Új szám beírásakor a CLEAR használata nélkül is teljesül, hogy az új szám beírása törli az előzőt.
  6. FLASH - Register Recall néven is ismert funkció. A FLASH megnyomásakor a készülék egy időre (pl. 90 ± 30 ms) megszakítja a vonalhurkot. Digitális telefonközpontoknál például a foglalt előfizető újrahívására használjuk.
  7. MUTE - a süketítő gombot akkor célszerű használni, ha a beszélő nem akarja, hogy a másik fél hallja a hangját. A partner hallható marad.
  8. HOLD - beszélgetés közben megnyomva a HOLD gombot a partner vonala tartásba kerül. A HOLD ismételt megnyomásával a beszélgetés folytatható.
  9. Kihangosított vételirány - a kézibeszélő felemelése nélkül is hallható a partner.
  10. Hangos telefon üzemmód - a kézibeszélő felemelése nélkül lehet telefonálni. Ez a szolgáltatás rendszerint az SP-phone, vagy a Hands Free gombbal érhető el.
  11. A tárcsázási mód kiválasztása - a DIALIG MODE, vagy a TONE gombokkal állítható be. Tone = DTMF, vagy Pulse üzemmód lehetséges.
  12. RINGER - kapcsoló, a csengetés hangerejének beállítására szolgál. HIGH - hangos, LOW - halk, OFF - nem csöng.
  13. VOLUME - a kihangosítás hangerejét szabályozza.

A kijelzőn a pontos idő, esetleg a dátum is olvasható. Tárcsázáskor a hívott száma látható egy ideig. Lehetőség van a beszélgetés idejének mérésére is, ha a TIMER gomb megtalálható a készüléken.

A TIME gomb a pontos idő beállítására szolgál. Rendszerint 12 órás ciklusokat mutat a kijelző. Az AM délelőttöt, a PM délutánt jelez.