5.2. A mobil hálózat számozási rendszere

iDevice ikon

A közcélú, földfelszíni mobilhálózat PLMN (Public Land Mobile Network) számozási rendszere sokkal összetettebb, mint a vezetékes hálózaté. A PSTN rendszerben a hívott azonosítása a földrajzilag állandó helyen található vonal kiválasztását jelenti. A mobil előfizetőnél a földrajzi hely nem állandó, megtalálása bonyolult, mert bárhol lehet a hívott, sőt beszélgetés közben is mozoghat. Mi legyen a keresési cél? A készülék nem lehet, mert nem használ előfizetői adatokat. Előfizető helyett jobb a mobil állomás (MS Mobile Station) kifejezés, ami a mobil készülékben tartalmaz egy intelligens úgynevezett SIM kártyát is. A SIM - (Subscriber Identity Module Előfizetői Azonosító Modul) tárolja a hívás felépítéshez szükséges adatokat. A SIM kártya eltávolítása esetén a mobil csak segélyhívásokra használható.

 

33. ábra
SIM kártya

 

A SIM kártyához rendelik hozzá a hívószámot, az MSISDN-t (Mobile Station Integrated Services Digital Network Mobil Állomás Integrált Szolgáltatású Digitális Hálózat). A nemzetközi mobil telefonszám felépítése hasonlít a vezetékes rendszerére. Országhívószám után a szolgáltató azonosító következik, majd a 7 jegyű MSISDN. A GSM előfizetők telefonszámának (MSISDN) országhívószáma megegyezik a vezetékes országhívószámokkal.

 

Figyeljük meg, hogy a szolgáltató azonosítóval együtt 9 számjegyet használunk 2010. január 15-ig. A telefonszám azonban a számhordozhatóság miatt nem jelzi bizonyosan a szolgáltatót. Lehetséges, hogy 20-as kezdetű szám nem Pannonos előfizetőt jelent.

Éppen ezért a Nemzeti Hírközlési Hatóság (NHH) közleménye szerint 2010. január 15-től a mobiltelefon-számokat csak a teljes formátum, azaz mind a 11 számjegy (előhívó, szolgáltató azonosító és telefonszám) tárcsázásával lehet hívni.

Megszűnik az egy hálózaton belüli hét számjegyes hívás lehetősége.

A mobiltelefon tulajdonosoknak 2010 januárjáig a telefonjuk memóriájában tárolt hétjegyű számokat ki kell egészíteniük a 06, vagy +36 azonosítóval és a szolgáltatót kijelölő számmal. Az NHH javaslata szerint a legcélszerűbb mindig a +36-os formával kezdeni a telefonszámok rögzítését, mert így külföldről is lehet magyar mobiltelefonnal magyarországi számot hívni.

 

Az alábbi táblázatban látható néhány ország hívószáma.

34. ábra
Nemzetközi mobil országhívószámok

 

A mobil hálózat azonban nem a telefonszám (MSISDN) alapján dolgozik. Az MS azonosítása, hitelesítése, követése egy másik azonosító, az IMSI (International Mobile Subscriber Identity Nemzetközi Mobil Előfizető Azonosító) alapján történik. Az IMSI éppúgy legfeljebb 15 számjegy, mint a PSTN nemzetközi számok.

 

A magyar példa alapján belátjuk, hogy az IMSI nem azonos a hívószámmal (MSISDN).

Az IMSI azonosításnál a magyar országhívószám: 216, a szolgáltatók azonosítója: Pannon: 01, T-mobile: 30, Vodafone: 70.

A mobil előfizető nemzetközi azonosítóját (IMSI), az MS bekapcsoláskor automatikusan elküldi a hálózatnak. A rendszer az IMSI alapján állapítja meg, hogy melyik mobil jelentkezett be.

Létezik egy felhasználói különbség a nemzetközi hívások tárcsázásakor. A vezetékes számokat 00-val kezdjük, a mobilt +-szal. A különbség csak annyi, hogy létezik néhány ország, ahol a nemzetközi előtétszám nem 00, hanem csak 0. A + beírásakor a mobil automatikusan az országnak megfelelő mennyiségű 0-t küld az országhívószám előtt.

A készülék azonosító száma az IMEI (International Mobile Equipment Identity) Az IMEI a készülék nemzetközi azonosítószáma, független a SIM kártyától. Az IMEI a ­*#06# - kombinációval lekérdezhető. A hálózat az IMEI alapján állapítja meg, hogy a készülékkel minden rendben van-e (fehér lista), megfigyelendő (szürke lista), letiltott (fekete lista). Minden hálózat ismeretlenként azonosítja a külföldi készüléket (nem a SIM kártyát).