1.4.1 Hajtás

iDevice ikon

A hajtás a kötészet egyik alapművelete. Egyszerűbb esetben a hajtás után végterméket kapunk, naponta többször is találkozhatunk a ma oly népszerű háromba hajtott A4-es formátummal (amely általában nem leporelló, mint az az alábbi ábrából kiderül). 

A készre hajtott kiadványok főbb típusait láthatjuk, ezeken kívül természetesen elképzelhetők egyedi megoldások, de terveinket lehetőleg hangoljuk össze a kivitelező nyomda kötészetével.

 

23. ábra 

Amikor tervezzük készülő anyagunkat, esetleg grafikánk megkívánja, hogy egyes elemek hajtás élére kerüljenek. Némileg kockázatos, és nem szolgálja a nyomdászok örömét, de megtehetjük - amennyiben ismerjük a hajtogatás bizonyos technikai következményeit.

Ha egy A4-es lapot a már említett formára, három lapba hajtunk, és módszerünk az általánosan használt körbehajtás (6. rajz), akkor (bár a 297 mm nagyon szerencsésen osztható hárommal) eszünkbe ne jusson egyenlő részre osztani a lapot, a hajtás ugyanis „megeszi" a papírt, ha így döntenénk, a lapok összeakadnának. Ebben az esetben két egyenlő hosszabb és egy valamivel rövidebb szakaszra kell osztanunk a hosszú oldalt, kínálkozik a 100-100-97 felosztás.

Nagyobb grammsúlyú papír esetében a hajtáshoz könnyítésként használják az ún. bígelést. A bígelésnél a hajtásvonalat tompa léniával előre nyomják, eltörve ezzel a papír rostjait, így a hajtás pontosabb és szebb is lesz, nem ráncosodik el az él környéke.