3.4. Nyomtatott áramköri (NYÁK, fólia) rajz

iDevice ikon

Jellegzetesen gyengeáramú berendezéseknél alkalmazzák a nyomtatott áramköri technológiát (NYÁK). A nyomtatott áramköröket korábban prototípus vagy egyedi gyártás esetén - néha még ma is - manuálisan állítják elő (ezt is tanítjuk), újabban számítógépes tervezőrendszerrel (Sprintlayout, Eagle stb.). A korszerű nyomtatott huzalozási rendszerek többrétegűek (számítógép áramkörei), és a rajz az egyes rétegek vezetőit tartalmazza. 

A nyomtatott áramköri lapok külön dokumentációt igényelnek ezek: 

  • mesterrajz
  • furatozási rajz
  • kivágási rajz (befoglaló méret)
  • felirati rajz
  • beültetési rajz

 

A mesterrajz a vezető fóliacsíkok méretarányos rajza. A furatozási rajz az alkatrészek szereléséhez szükséges furatok helyét, a kivágási rajz a kártya beépítéséhez, ill. nagyobb szerelvények elhelyezéséhez szükséges kivágásokat meghatározó rajz (ez utóbbi két rajz helyett a korszerű számítógépes terve­zőrendszerek már egyszerre állítják elő ezeket), a felirati rajz a kártyára szitanyomással felkerülő szimbólumok, feliratok rajza. A 43. ábrán számítógépes tervezőrendszerrel előállított fóliarajzok láthatók. A furatok 0.6, 0.8, 1.00 mm-ek az alkatrésztől függően.

A beültetési rajz a vezetőfóliát tartalmazó oldallal átellenes oldal rajza, amelyen egyszerűsített kör­vonalrajzzal vagy rajzjelekkel szemléltetik az egyes alkatrészek elhelyezését és kivezetéseik kapcsolódási pontjait (43. ábra). A beültetési rajz sok esetben szimbolikusan tartalmazza a vezetőfóliákat is, és szükségszerűen tükörképe a fóliarajznak.

 

 

 

 

 43. ábra

 

Sok esetben az ún. kivágási méretet is feltüntetik, erre azért van szükség, mert 2 m2 -es lapon sok áramkör kerül egymás mellé, így a kivágási kontúr látszik és könnyen megoldható lemezollóval a méretre vágás. (44. ábra)

 

44. ábra