4.8. Mérési jegyzőkönyv

iDevice ikon

Bármely elkészült elektronikus (villamos) gyártmány, berendezés utolsó stádiuma - a mérések befejezése után - a mérési jegyzőkönyv készítése, mely tartalmazza a berendezés a mérés során valóssá vált főbb műszaki jellemzőket, a kezeléséhez szükséges főbb tudnivalókat. A jegyzőkönyv eredményeinek reprodukálhatóságának érdekében a jegyzőkönyvnek tartalmaznia kell a mérésnél felhasznált műszerek típusát és gyári számát. Amennyiben a mérési eredmények nem műszeres mérés eredményei, hanem pl. szimulációs értékek, akkor a szimulációs program nevét és verziószámát kell lejegyezni.

 

Tartalom

A jegyzőkönyv tartalmazza a labor során elvégzett mérési feladatokat, illetve az azokra adott válaszokat. A szimulációs méréseknél a jegyzőkönyvben nem kell idézni a leírás teljes szövegét, elegendő azt néhány szóban - mondatban - összefoglalni. Szerepeljen még a mérési összeállítás, a kapcsolási rajz, a kapcsolás működésének leírása és a mért adatok. A mérési adatokat általában magyarázó szöveggel is el kell látni, különösen akkor, ha azok eltérnek a várható értéktől.

 

Adatok

Az adatokat mind táblázatosan (szövegesen), mind grafikusan meg kell jeleníteni. Grafikonoknál nagyon lényeges, hogy ne csak a függvények formája, hanem a tengelyek beosztása, mért mennyiségek, ill. mértékegységek is meglegyenek. A kézzel rajzolt ábráknál ez értelemszerű. Képernyőfotóval kiemelt ábrák esetén győződjenek meg róla, hogy a tengelyeken található mennyiségek meglegyenek, szükség esetén ezekről gondoskodni kell. A mi feldolgozásunkban egy jól bevált mérési jegyzőkönyv mintát adunk közre, amely már több éve jól funkcionál. Az első időszakban még kézzel került kitöltésre, napjainkban már számítógéppel különféle rajzoló programokkal és szerkesztő programokkal.(Pl: EWB, Word, Paint stb.). A lent látható mérési jkv. természetesen a fejléc ide nem a mért adatokat visszük be. A következő oldalon egy 13.E elektronikai technikus (2 éves tagozat, 1 éves) által  készített mérési jegyzőkönyvet mutatunk be.