5.6.7 Induktivitások viselkedése áramkörben

iDevice ikon

Állandósult állapotban

Az áramkörben egy  nagyságú állandó áram folyik, a tekercs kapcsain a feszültség 0. A valóságban a tekercs kapcsain egy minimális feszültség mérhető, amekkora a huzal ellenállásán esik (78 ábra).

 

 

78. ábra

Bekapcsoláskor


A bekapcsolás pillanatában az áram hirtelen növekedni kezd: önindukciós feszültség létesül, amely szembekapcsolódik a generátor feszültségével. a bekapcsolás pillanatában Ui = UG.

Az önindukciós hatás miatt tehát az áram csak egyre kisebb változási sebességgel képes elérni végleges értékét.

A körben folyó áramot és a tekercsen eső feszültséget az idő függvényében ábrázolva látjuk a 79. ábrán. 

Az áram és a tekercs feszültségének változására most is a kondenzátorokhoz hasonlóan egy időállandót () vezetünk be. Jelentése ugyanaz, mint a kondenzátorok esetén, azaz az az időtartam míg a teljes változás 63%-a lejátszódik.

(link visszautalás a kondenzátorok  jelentésére (töltéskor))

 
79. ábra 

 

Kikapcsoláskor

A kapcsoló átbillenésének pillanatában a tekercsben folyó áram csökkenni kezd: a fellépő indukált feszültség mintegy „helyettesíti" a kikapcsolt generátort, és továbbra is áramot tart fenn az áramkörben. Az áramerősség a kezdeti pillanatban I0 értékű. Az áram és az indukált feszültség függvényét a kikapcsolás után az 5.49. ábrán látjuk. A kikapcsolási jelenség lejátszódásának az időbeli viszonyaira most is a -t használjuk.


iDevice ikon Kiegészítő anyag

Vizsgáljuk meg az energiaviszonyokat



iDevice ikon Mintafeladat

Számítsa ki az alábbi hálózat A és B kapcsai között az eredő induktivitást (80 ábra)! Ahol az értékeket nem tüntettük fel, ott a tekercsek induktivitása annyi mH, amennyi az indexük! (Feltételezzük, hogy a tekercsek között nincs csatolás.)

 

80. ábra