8.2. A sikeres életpálya

iDevice ikon

Rónay György írja: „Mindenesetre van egy ember, akinek az a fontos, hogy a virágait lássák, és nem az, hogy tudjanak róla." 

Vajon „kertészünk" sikeres karriert tudott-e maga mögött? A siker és teljesítmény elsősorban önmagunk számára fontos. Egyfajta személyiség gazdagodás. Hányszor halljuk szüleinktől, nagymamától, nagypapától: „Én, fiam, minden este nyugodtan alszom el." A környezet, a minket körülölelő társadalom elvárásai befolyásolják sikereinket, sikerérzetünket. Sokszor egy teljesítmény személyes és külső értékelése merőben különböző. Mégis azt kell mondanunk, a kiélezett verseny adta szituációban elért eredmény nem mindig éri el az egyéni, belső sikereink által okozott elégedettség szintjét. Ha a siker utáni hajsza az élet egyetlen értelmévé válik, akkor ez felborítja személyiségünk egyensúlyi állapotát. Sőt. Az éjjel-nappal állandó feszültségben eltöltött munkavégzés, a pihenőidő hiánya, az ünnepnapokon végzett keresőtevékenység hosszú távon komoly egészségkárosodáshoz is vezethet. Tudományosan sikeres karrierről, helyes életpálya modellről akkor beszélhetünk, ha a pálya élménytartalma és a személyiség élményigénye egymásnak megfelel. Azaz a szubjektív adottságokat illesszük az objektív lehetőségekhez!

Ne felejtsük!

  • Munkánk, hivatásunk legyen számunkra vonzó, hogy azt felelősséggel tudjuk majd végezni!
  • Környezetünket alakítsuk úgy, hogy munkarendünk, a munkahely földrajzi elhelyezkedése optimális legyen. Bár munkatársainkat nem mindig mi választjuk, legyünk igényesek társaságunk megválasztásában.
  • A kereset fontos tényező, de nem mindenható. Ezt se feledjük!