3.1.2. Szimmetrikus kábelek kötése

iDevice ikon

Minden kötéshelyen a kábelekből tartalékot hagynak, mely részint a kötéshez szükséges kábelhosszt biztosítja, részben pedig a szerelőkocsihoz történő kábelkiemelést teszi lehetővé. A kötendő kábeleket kiválasztják és megjelölik, majd előkészítik a kötéshez. Ez annyit jelent, hogy a kábelköpenyt megtisztítják, eltávolításához a köpenyt adott mélységben, a technológia szerinti hosszban felvágják egy jokari kés segítségével, majd lefejtik a kábelről, az övszigetelést a köpeny mellett lekötik, és a kábel sodratot szétbontják.

34. ábra
Jokari kés

A kötéseket a szerelési terv szerint végzik. Ebben feltüntetik a kábel típusát, az érnégyesek darabszámát, a vezető átmérőjét, valamint az egyes szakaszok hosszát. A végpontok fölé a kifejtett érpárokat adják meg.

35. ábra
Szerelési terv

A régebbi technológiákból maradt meg az érnégyes struktúra, de a mai rendszerekben minden előfizetőhöz egy-egy érpár csatlakozik. Ezért az érpárokat adják meg a kifejtés során.

Kötéseknél létezik egyenes kötés, szimpla leágazó kötés illetve olyan csomópont, ahol párhuzamosan több leágazást is létesítenek. Egyenes kötések esetén - amennyiben mindkét kábel egyforma számú érnégyest tartalmaz - az azonos színezetű ereket kötik össze egymással. Leágazások esetén a szabály, hogy a távolabbra kimenő kábelbe kötik be a kisebb sorszámú érpárokat és a közelebbi végpontba a magasabb sorszámúakat. Előfordul, hogy az igényelt érpár kevesebb, mint a rendelkezésre álló, a bejövő száma nagyobb, mint a kimenőé. A fennmaradó érpárok a későbbi bővítési lehetőséget biztosítják, így megfelelő hosszúságban a kötésben helyezik el.

Régebben a kábeleket sodrással kötötték össze. Ma már „hidegkötést" alkalmaznak, melyet sokan késes kötésként is ismernek. Elve, hogy egy fémlemezbe a vezető átmérőjénél nagyobb rést készítenek. Ebbe préselik be a vezetőt. Ekkor a rés szélei átvágva a szigetelőt belemarnak a fémbe, ezzel megfelelő kontaktust biztosítva a kötésnek.

36. ábra
Réses hidegkötés

A kötés biztosításához mindkét ér számára egy-egy ilyen rést biztosítanak, de előfordul - például csatlakozók esetén - hogy a rést tartalmazó lemez egy érintkező lemezfelületre csatlakozik. Speciális esetekben, leágazásokban egymás mellett több rést is tartalmazhatnak. A réseket tipikusan 0,4-0,8 mm vezető átmérőre tervezték. Amennyiben különböző átmérőjű ereket fognak össze, ahhoz kettőzött rés alkalmazásával lehet biztosítani. Az egymás mögött elhelyezett rések különböző átmérők megfogását biztosíthatják.

37. ábra
AMP típusú érkötő elem

A Magyar Posta 1977-ben rendszeresítette az AMP gyártmányú mini-picabond típusú kábelér-kötőelem családot. A kék színű kötőelemet a 0,4-0,6 mm, a barnát a 0,6-0,8 mm vezető átmérőhöz használják. Az AMP érkötőelem egyaránt alkalmas papír, PVC, tömör-, habosított- és bőrős polietilén szigetelésű erek kötéséhez. Az erek méretre szabását a kötőszerszám automatikusan végzi. Az AMP érkötés technológiát általában kisegységű kábelek szereléséhez alkalmazzák.

Nagyegységű kábelek kötésére a 3M gyártmányú érkötési rendszert alkalmazzák. Ez a rendszer is réses hidegkötés elvén működik. Egy műanyag lécbe (modulba) 20, 40 vagy 50 db, alul-felül réses kontaktust építenek be. Ezzel egy műveletben egy kötőelemmel 10, 20 vagy 25 érpárat tudnak egyszerre bekötni.

A technológia fejlődésével sorba jelentek meg a különböző cégek által kifejlesztett érkötő rendszerek. Változott a szerszám, az érkötő elem, illetve hüvely alakja, szélesebb körben vált alkalmazhatóvá, de az alapelv nem változott.

Az elkészült kötések minőségét lezárás előtt ellenőrizték. Hosszabb kábelszakasz szerelésénél az egymás melletti kötéseket több szerelőcsoport egyszerre szerelte. Az összes ér bekötését követően a két végpont között a megszerelt szakaszt érfolytonosságra, szakadásra és rövidzárlatra „átbeszélték". Ha hibát észleltek, még a kötés lezárása előtt a hibát kijavították.