Összefoglalás

iDevice ikon

Foglaljuk össze miket ismertünk meg a 3. kötetben!

A rendszertervezési szakasz a fejlesztés alkotó munkaszakasza. Ténylegesen két jól elkülöníthető részre bontható:

  • logikai tervezés
  • fizikai tervezés

A logikai terv a felmerült probléma megoldására kidolgozott működési-, szervezeti-, adat- és folyamatmodell, mely többféle eszköz-környezetben megvalósítható módon, logikai szinten van megfogalmazva.

A fizikai terv a konkrét eszközbázis lehetőségeire épülő, az adott környezetre és eszközökre megfogalmazott dokumentum.

A fejlesztési módszer egy jól körülhatárolható feladat megoldásának eszköze, technikája. A fejlesztési módszertan a különböző, egymással összefüggő, közös filozófiára épülő módszerek összessége, amelyek egy egységes keretbe illesztve előírják, meghatározzák az életciklus feladatait. Egyszerűen megfogalmazva a módszertan a módszerek rendszere. Az SSADM módszertan alapján történő fejlesztést több CASE-eszköz is támogatja, mely nagy segítséget jelent a dokumentációk elkészítésében is.

Támogatott fejlesztési fázisok:

  • megvalósíthatósági vizsgálat,
  • rendszerelemzés,
  • rendszertervezés

A strukturált módszertanok jellemzőit és technikáit olvashattuk a második részben. Összehasonlítottuk a hagyományos és az objektumorientált modell-komponensekeit:

OO szemlélet

Hagyományos tervezés

osztály
objektum (példány)
attribútum
állapot
asszociáció
link, lánc
multiplicitás
aggregáció (tarnzitivitás, antiszimmetria)

egyedtípus
egyedelőfordulás
tulajdonságtípus
tulajdonságérték (-előfordulás)
kapcsolat
---
a kapcsolat foka
---

Az objektum magában foglalja a rá vonatkozó jellemzőket (attribútum) és a vele végzendő műveleteket (metódus), ami azt jelenti, hogy ezek egységes egészként jelennek meg. Az objektumok meghatározott sajátosságai, jellemzői meghatározzák az objektumok állapotát. Az állapotok azonban mindig egy adott időpontra vagy időtartamra vonatkoznak, és ez az állapot-értékhalmaz általában dinamikusan változik. (Pl. a könyvtárban a könyv lehet kölcsönözhető, kikölcsönzött, nem kölcsönözhető stb.) Az objektumok egymásra üzenetek formájában fejtik ki hatásukat, melynek következtében állapotuk megváltozik. Kritizáltuk a hagyományos fejlesztési módszertanokat, technológiát. 

A hagyományos fejlesztési technológia

  • alkalmazások változtatása komoly erőfeszítéséket (idő- és energiaráfordítást) igényel a szoftverfejlesztőktől ð növeli a rendszerek fenntartási és működtetési költségeit,
  • egyértelműen szétválik az adatok és a funkciók, folyamatok feltárása és tervezése

 

36. ábra
A hagyományos szemléletű fejlesztés költségeinek alakulása
Raffai [2001]. Objektum az üzleti modellezésben

 

37. ábra
Fejlesztési költségek alakulása objektumtechnológia alkalmazása esetén
Raffai [2001]. Objektum az üzleti modellezésben 

A két ábrán is jól látható, hogy az objektumorientált technológiát alkalmazva jelentős költségcsökkenés érhető el. 

Mit hoz a jövő?

A szakma egyes képviselői azt tartják, hogy a rendszertervezési módszerek fejlődése szorosan együtt halad a programozási módszertan fejlődésével, ezért a strukturált módszertant bizonyosan az objektumorientált követi. Ez további lépést jelentene a technologizált fejlesztési szemlélet alkalmazásában. A szakma más tagjai nem osztják e véleményt, ők úgy gondolják, hogy nem váltja fel az objektumorientált módszertan a strukturáltat. A szakmai tanácskozások és szakcikkek alapján összegezhető, hogy képviselői a szabványokon alapuló, gyors, gazdaságos megoldások keresői és a fejlesztési módszertanok alkalmazásában előnyben részesítik azokat a technológiákat, melyeknek van számítógépes támogatása a projektmunkában, dokumentálásban és a fejlesztésben (projektirányítási szoftverek, CASE-eszközök, alkalmazásfejlesztési eszközök). Legvégül a CASE eszközökkel és sajátosságaival találkoztunk. Olvashattuk, hogy minden CASE-eszközhöz tartozik legalább egy módszertan. Vannak olyan CASE-eszközök, melyek több módszertanhoz használhatók. Ezek az eszközök tartalmazzák azokat a technikákat, melyeket a módszertanok előírnak. Elvégzik azokat az ellenőrzéseket, melyeket a módszertanok megkövetelnek. Előállítják az adatformátumot. Elkészítik a dokumentációkat.

A teljes életciklust lefedő CASE-eszközökhöz kódgenerátor is tartozik, amely a tervezett rendszer programját létrehozza. 

38. ábra
CASE eszközök, módszertanok és az életciklus kapcsolata